Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Květy zla (Charles Baudelaire)

26. února 2011 v 12:49 | Dori |  Books in my thoughts / Knihy v mých myšlenkách

Tato básnická sbírka vznikala řadu let, její autor i vydavatel byli stíhání za urážku náboženské mravnosti i veřejné morálky, řada básní nesměla být uveřejněna vůbec, nakonec bylo zakázáno knihu vydávat. Kniha obsahuje celkem šest částí, celkem 145 básní. Vůbec nejslavnější a nejrozsáhlejší z nich je 1. oddíl nazvaný Splín a ideál, tyto básně vypovídají o poslání, umění nebo o postavení umělce, hovoří také o ženách, které autor současně miloval i nenáviděl, protože ho přitahovaly i odpuzovaly, tak se v básních střídá milostná touha a krutá bezcitnost.


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Já vlastně ani pořádně nevím, ale už dlouho, dlouho jsem si toužila Květy zla přečíst. Mě se vlastně celkově tak nějak líbí ta éra prokletých básníků, takže Baudelaire byl jasná volba, která nezklamala.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Prokletá krása.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Ach! (Duchaplné, já vím.)

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Já bych chtěla být autor, který měl úžasný dár popsat krásně něco, co je ostatním lidem odporné nebo se to příčí jejich "vyznání".

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Jak jsem zmínila výše, je to schopnost popsat vcelku krásně a čtivě to, co je jinak odporné.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Vadilo mi, že některým výrazům jsem zcela neporozuměla, ale hádám, že to bylo zásluhou toho, že jsem měla poněkud starší vydání :)


A co říci na závěr? Květy zla tak úplně nepočítám do tohohle projektu, jelikož to je básnická sbírka. Ale protože jsem z toho byla nadšená během čtení, tak jsem si neodpustila, abych to sem přidala :) Mimochodem, dělala jsem i rozbor básně Smrt milenců do školy a jak jsem se nejdřív na to přemýšlení netěšila, tak to šlo nakonec samo ;) Vřele doporučuji!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.