Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Zničená (Touria Tiouliová)

28. února 2011 v 21:36 | Dori |  Books in my thoughts / Knihy v mých myšlenkách

Autentický příběh francouzské muslimky, která se domnívá, že chce-li být šťastná, musí najít své kořeny a žít v souladu se svým náboženstvím. Odstěhuje se proto do jednoho z arabských emirátů Dubaje, aby tam nalezla klidný a naplněný život, o němž sní.Stane se však obětí znásilnění, a když se pokouší domoci spravedlnosti, je zatčena a v souladu s muslimským právem šaríja uvězněna za "mimomanželské sexuální styky". Na vlastní kůži tak poznává, jakým peklem může být život v zemi, kde ženy nemají žádná práva. S pomocí francouzských přátel a příbuzných se jí nakonec podaří vycestovat, aby mohla podat toto otřesné a živé svědectví.

(anotace)

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Naprosto první důvod byla (a to se přiznám bez obalu) cena. No, kdo by nebral knížku zlevněnou ze dvou stovek na čtyřicet korun? Ale pak samozřejmě příběh. Vždycky jsem si chtěla přečíst něco podobného a tak jsem se do toho pustila.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Utrpení, odhodlání.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Nevzdávat se.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Vzhledem k tomu, že jsou to vlastně osobní zážitky autorky, tak.. Nechtěla bych být nikým. Ani Touriou, ani žádným z úředníků či právníků.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Obdivovala jsem Touriu, že i když strávila tolik dní neprávem ve vězení a že i když na ní pohlíželi často pohrdavě, protože jako žena chtěla uplatnit svá práva v přísně muslimské zemi, tak se nevzdala a dál bojovala. A nakonec, že o tom všem dokázala napsat ještě knížku a prakticky to tak všechno prožívat znovu.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Neoznačila bych to přímo za chybu, chápu, že to tam bylo nutností, aby čtenáři plně pochopili práva a povinnosti muslimů a historii jejich země, ale občas mě nudily pasáže (asi) z Koránu a prostě ty texty, co měly náboženský podtext. To mě moc nebere a tak jsem měla co dělat, abych půl hodiny necivěla na jeden odstavec.
 


Komentáře

1 Cathee Cathee | Web | 1. března 2011 v 12:46 | Reagovat

Zajímavý výběr ;)
I když musím přiznat, že na mě by to bylo asi poněkud těžké čtivo. :D

2 Dori Dori | Web | 1. března 2011 v 18:33 | Reagovat

[1]: Já jsem taky při první popisech šaríi a pasáží Koránu myslela, že s tím seknu. Ale nakonec mi to nedalo a četla a četla až do konce :-)

3 Tajemná M* Tajemná M* | Web | 2. března 2011 v 17:02 | Reagovat

Už jsem četla dvě knihy podobného žánru, a ty můžu jen doporučit, vypadá to vážně skvěle, jestli na to někde narazím, tak si to přečtu. Popravdě, jsem asi divná, ale mě takové knihy, hrozně baví, i když se mi to hnusí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.