Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Nikdykde (Neil Gaiman)

31. března 2011 v 19:32 | Dori |  Books in my thoughts / Knihy v mých myšlenkách

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Protože jsem na Nikdykde všude narážela a štvalo mě, že nemám ponětí o čem to je, když to většina lidí tak opěvuje. Takže jakmile se objevila v knihovně, honem jsem po ní sáhla a četla a četla.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Jiný Londýn.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Zažít.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Ztotožnila bych se nejspíše přímo s Richardem, který si žil svůj obyčejný život, ale pak se náhle dostal do Podlondýna, kde se nechtěl příliš zdržovat a přál si dostat se domů a mít zpět svůj nudný život. Ale nakonec zjistí, že se mu po tom zvláštním světu stýská, ačkoliv nejdřív dělal co mohl, aby se odtamtud dostal.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Těžko říct, mě se tu líbilo všechno :D. Od průpovídek pana Croupa a Vandemara, přes trochu bláznivé postavy a prostě, celé to bylo skvělé a jsem ráda, že jsem si to přečetla. Nehledě na to, že ten nápad rozdělení na Nadlondýn a Podlondýn, který je vlastně takové shromaždiště všeho ztraceného z toho Nadlondýna, je rozhodně neotřelý a zajímavý.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
Tady nějaké je? No dobře, vadilo mi, že to bylo poměrně krátké :)


A tradičně na závěr nějaký názor. Urban fantasy není pro každého. Když jsem hledala později o Nikdykde nějaké informace na internetu, přečetla jsem si i názor, že to toho dotyčného absolutně nezaujalo a že to ani nedočetl do konce a že veškerá fantasy je brak a že se mu nikdy nelíbila. Ehm, menší poznámka, kdo ho to nutil číst, když se mu fantasy nikdy nezdála?
Nikdykde mohu osobně jen doporučit. Ať už díky trochu neobvyklému námětu nebo díky postavám nebo i díky typickému britskému humoru, který se zde vyskytuje prostřednictvím výše zmíněných pánů Croupa a Vandemara.

A na konec si ještě neodpustím menší úryvek pro pobavení.

"Croup a Vandemar," řekl uhlazeně. "Firma s tradicí. Odstraňování překážek, likvidace nepříjemností, amputace obtížných údů a preventivní stomatologie."
 


Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 5. dubna 2011 v 20:43 | Reagovat

Tuhle knížku miluju! Koupila jsem si ji náhodou, ze zvědavosti, možná jsem na ni slyšela nějakou chvalnou recenzi, už nevím. Ale četla se skvěle, rychle, jedním dechem. Dvojice Vandemar a Croup - tyto pány bych nerada potkala v reálu. Skvělé dialogy, bezvadný příběh, který měl spád. Docela mě překvapilo, že kniha byla napsaná až jako druhá - nejdřív to prý bylo jako rozhlasová hra. Ale obojí napsal Gaiman, proto je asi kniha tak skvělá.
Ještě chci dát tip - Nikdykde bylo zfilmované. Jako filmová série, asi 6 dílů, tuším. Neoplývá nijak oslnivými efekty, asi neměli peníze, ale myslím, že podstata knížky je zachována. Doporučuji!
A protože seriál u nás ještě nešel, najdeš to na Uložto. S titulky.
http://www.uloz.to/hledej/?q=neverwhere&type=%40id

2 Vendy Vendy | 5. dubna 2011 v 20:44 | Reagovat

P.S. jsem zvědava na tvůj Knižní dotazník... mně dal docela zabrat. :-)

3 maybe-strange maybe-strange | Web | 8. dubna 2011 v 22:35 | Reagovat

Vypadá dost zajímavě, láká mě ! :)

4 Pouli Pouli | Web | 28. února 2012 v 14:54 | Reagovat

Tuhle knížku mám v plánu s přečíst už dlouho. Právě teď mám rozečteno Američtí bohové, ale nějak se do toho pořád nemůžu začíst. Líbí se mi Gaimanův humor.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.