Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Růže pro Algernon (Daniel Keyes)

10. března 2011 v 21:55 | Dori |  Books in my thoughts / Knihy v mých myšlenkách

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Ještě na základce jsme v čítance měli úryvek z téhleté knížky a mě zaujal příběh i styl psaní, takže jsem si to četla dokola a dokola a moc se mi to líbilo. Ale nedávno jsem na celou knížku narazila při bloumání v knihovně a tak jsem neváhala a půjčila si ji.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Přemýšlivé a smutné.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Moudřet.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Těžko říct. Asi bych nechtěla být nikým, ale ne proto, že by ty postavy byly špatné, to naopak. Jak Charlie, tak i Algernon a slečna Kinnianová, jsou úžasní a mě spíš vyhovuje ten příběh takto 'pozorovat'.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Nápad celkově. Nevím o ničem podobném (pokud vy tip máte, tak sem s ním) a mě se to prostě líbilo. Líbil se mi nápad, že nejdřív se zdá, že se pokus zvýšení IQ zdařil a potom postupně se to vracelo do stavu, v jakém byl Charlie před operací. Líbil se mi Charlieho vztah s Algernon i jeho vztah se slečnou Kinnianovou.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Tady to je jednoduché. O ničem nevím. Mě se to zdálo dokonalé.


Pár slov na závěr. Někomu se možná budou těžko číst ty gramatické chyby a tak a bude mít tendenci tu knížku odložit, ale nedělejte to. Postupem času to začnete vnímat jako součást příběhu a zjistíte, že to je naprosto úžasné. A přiznám se, po dlouhé době tohle byla první knížka, která mě na konci rozplakala. A ne že by to vysloveně skončilo smutně, ale bylo to.. dojemné. Tak.
 


Komentáře

1 Abyss Abyss | Web | 11. března 2011 v 17:37 | Reagovat

Já tuhle knihu doopravdy miluju, je to takový ten příběh na který nikdy nebudeš moci zapomenout :)

2 Dori Dori | Web | 11. března 2011 v 18:21 | Reagovat

[1]: Tak to každopádně :) Já teď uvažuju i o filmu, teda oni jsou tuším, že dva. Ale nevím, nevím. Oba dva mají příznivé hodnocení, tak ještě uvidím a až bude volno, tak možná stáhnu.

3 Vendy Vendy | Web | 19. března 2011 v 0:28 | Reagovat

Viděla jsem film Charlie (myslím, že se to tak jmenovalo), byl moc pěkně natočen.
Růže pro Algernon je strašně smutný čtení, hlavně s tím koncem. Nojo, všechno něco stojí. Aneb rovnováha přírody, nebo čeho...
Růži pro Algernon jsem četla i jako povídku, román je v podstatě její rozpracování.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.