Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Duben 2011

Kantos Hyperionu (Dan Simmons)

24. dubna 2011 v 22:01 | Dori |  Books in my thoughts / Knihy v mých myšlenkách

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Na Hyperion jsem četla poměrně dobrou recenzi, která mě zaujala, takže jsem si Hyperion přidala na seznam "co si určitě musím přečíst", což se tedy nedávno stalo.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Bolestná překvapení.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Nalézt.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Líbila se mi postava konzula, chápala jsem jeho pohnutky, soucítila jsem s ním, ostatně jako prakticky se všemi.
Nechtěla bych být na místě otce Paula Durého, který zažíval neskutečná muka po celých sedm let, co byl připoutaný na teslovníku s kruciformem v hrudi.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Líbilo se mi, jak poutníci postupně vypravovali své příběhy. A jak to všechno nakonec začalo zapadat dohromady a dospělo to k vyvrcholení.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
Tady prakticky není co vytknout, pouze v Pádu Hyperionu jsem místy šílela s přechodu z er-formy do ich-formy, ale zase to mělo své opodstatnění, takže nic moc nenamítám.


Vy, kdož jste již četli, mi jistě dáte za pravdu, že Kantos Hyperionu právem patří k těm Top sc-fi knížkám. Já jsem byla naprosto spokojená a ač jsem byla třeba místy zmatená, tak jsem se nakonec správně zorientovala a nerušeně mohla pokračovat ve čtení.
Když jsem se blížila ke konci Pádu Hyperionu, seděla jsem zrovna ve vlaku a prostě jsem se od toho nemohla odtrhnout, tak jsem vystoupila i s knížkou v ruce a celý kiláček k našemu domu jsem četla a četla :)

To bejvaly časy..

24. dubna 2011 v 21:33 | Dori |  (ne)deníček - články do 24. 12. 2013
Přijde mi, že když jsem byla menší, všechno se prožívalo mnohem silněji. Vánoce, Velikonoce, Mikuláš, narozeniny.. A čím jsem starší, tím víc se divím, kam se to všechno podělo. Kam to zmizelo.. Ze dne na den..

Škola, škola, škola

13. dubna 2011 v 20:08 | Dori |  (ne)deníček - články do 24. 12. 2013
Už jen to slovo ve mně probouzí jakousi hrůzu a zároveň ospalost. Žel bohu, v poslední době je pro mě prioritou číslo jedna a mně nezbývá nic jiného než se s nechutí pouštět do zadaných úkolů.
Blíží se konec třetího čtvrtletí a tak se tento týden nese ve znamení písemek a zkoušení. Fyzika, matematika, dějepis, český jazyk. A to máme teprve středu.

Jak bych dopadla u maturity

9. dubna 2011 v 21:14 | Dori |  (ne)deníček - články do 24. 12. 2013
Ačkoliv jsem si na sobotu plánovala několik jiných věcí, zakotvila jsem nakonec na stránce novamaturita.cz a zkoušela si didaktické testy. No.. dopadlo to vcelku tak, jak jsem i napůl čekala. Ale zase na druhou stranu jsem si u několika otázek nevěděla rady proto, že jsme se to ještě neučili (nebo pak jsem zjistila, že jsem si špatně přečetla otázku, ehm).

Cizinec v cizí zemi (Robert Heinlein)

7. dubna 2011 v 20:47 | Dori |  Books in my thoughts / Knihy v mých myšlenkách

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Pravda, přiznám se, bylo to kvůli názvu. Resp. anglickému názvu - Stranger in a strange land, což je název jedné písničky od 30 Seconds to Mars. A já chtěla zjistit, jestli třeba právě z téhle knížky vzali 30STM inspiraci. No..

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Budoucí víra.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Ech..

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Já nechci být nikým. Ze začátku jsem sympatizovala s Jill a Benem. Jill byla obětavá a ochotná pomáhat, Ben zase přidrzlý novinář, co šel za svým. Ale postupem času jsem seznala, že bych se v tom příběhu opravdu raději nevyskytovala.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Nemůžu upřít nápad. Ale to je z mého pohledu asi tak jediné.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
To, jakým směrem se to po polovině začalo ubírat. Do té doby to bylo vcelku fajn, ale pak už prostě..


Na závěr, hm.. Na to, že na obalu stojí, že Cizinec v cizí zemi je absolutní špičkou v dějinách sci-fi.. No.. Vím i o lepších, asi takhle bych to řekla. Ale jak už to bývá, člověk nemůže číst jen knížky, které se mu líbí a jsou v oblasti jeho zájmů. Tedy, já sci-fi mám ráda, ale prostě.. Jsem z toho taková rozpačitá a nevím, co si o Cizinci v cizí zemi myslet.

Peklo v Bozkovských jeskyních

7. dubna 2011 v 15:49 | Dori |  Vycvaknuto
Dva roky stará fotka pořízená na harmonizačním pobytu v kvintě..Knižní dotazník

5. dubna 2011 v 21:44 | Dori |  (ne)deníček - články do 24. 12. 2013
Dotazník, řetězák, říkejte tomu jak chcete, nápad jsem přejala od Vendy.
Musím říct, že u některých otázek jsem přemýšlela celkem dlouho, dohromady mi to zabralo přes hodinu času. Ale zase na druhou stranu je fajn takto zavzpomínat a utřídit si myšlenky a tak.

Filmy mého srdce - zahraniční

3. dubna 2011 v 20:42 | Dori |  TOP výběr
Došla jsem k závěru, že je na čase zaplnit tuhle rubriku a třeba vám tak poskytnout i nějakou inspiraci :)
Začnu filmy a slibuju, že se pokusím nevyjmenovat všechny s Jaredem Letem a Ralphem Fiennesem a zaměřím se i na ty ostatní, které se mě nějaký způsobem dotkly :)
Taky jsem zjistila, že jako u písniček nemůžu řadit žádnou na první místo, tak to nemůžu dělat ani u filmů, protože každý je nějak jedinečný a já se nemůžu rozhodnout který je ten nejlepší. Taktéž mi dělá problém rozhodovat mezi českými a cizími filmy, takže na domácí filmové tipy si budete muset chvíli počkat :)
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.