Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Knižní dotazník

5. dubna 2011 v 21:44 | Dori |  (ne)deníček - články do 24. 12. 2013
Dotazník, řetězák, říkejte tomu jak chcete, nápad jsem přejala od Vendy.
Musím říct, že u některých otázek jsem přemýšlela celkem dlouho, dohromady mi to zabralo přes hodinu času. Ale zase na druhou stranu je fajn takto zavzpomínat a utřídit si myšlenky a tak.


1. Kniha, která změnila tvůj život
Na tohle místo bych možná zařadila dvě knížky.
První je určitě sága o Harry Potterovi. Pravda, je možné, že kdyby nebyl HP napsaný, tak by se třeba i našla jiná kniha, ale takhle.. HP mě změnil. Změnil můj život. Kdyby nebylo HP, nebyl by HP-clubík (RPG hra). Z toho vyplývá, že bych nepoznala Carrie a Rézi, které mě vždy tahaly z depresí, povzbuzovaly mě, zažily jsme spolu spoustu srandy, smutku.. Knížkám o Harry Potterovi (a J. K. Rowling) budu prostě vděčná hoodně dlouho.
Jako další zmíním knihy od Julese Verna (fakt nevím, jak napsat správně skloňování). 20 000 mil pod mořem je úplně první knížka po těch typicky dětských (Krteček, Honzíkova cesta..), kterou jsem četla a díky které jsem skoro netknutá ušlými romantickými dívčími romány a mým knižním vyznáním je sci-fi, fantasy atd.

2. Kniha, kterou jsi četl(a) víc než jedenkrát
Těžko říct, já totiž spíš čtu pořád nové a nové knížky a nějak se nevracím k těm, co mám už přečtené. Ale jo, najdu ve svém imaginárním čtenářském deníku pár. A konkrétně Hoši od Bobří řeky a další knížky od Jaroslava Foglara. K těmhle se vždycky ráda vracím, když se mi nechce číst nic nového a chci si oddechnout.

3. Kniha, která tě nejvíc rozesmála
Tak tady se přiznám, že si nepamatuji, jestli se tak stalo u nějaké knížky už dříve, ale v poslední době to bylo Nikdykde od Neila Gaimana. Pánové Croup a Vandemar jsou opravdu nepřekonatelní.

4. Kniha, která tě rozplakala
Snad jediná, co to dokázala, byla Růže pro Algernon od Daniela Keyese. Silný příběh, který mě opravdu chytil za srdce.
Jinak já u čtení knížek emoce moc neprojevuji (smích, pláč), není to tím, že by to nebylo vtipné nebo naopak smutné, ale.. já nevím no..

5. Kniha, kterou si přeješ, aby byla napsaná
Brala bych sepsanou a svázanou fanfiction ze světa HP. Některé povídky jsou vážně skvělé a myslím, že by si zasloužily být vyzdviženy více než jen takhle po blozích a jiných stránkách.

6. Kniha, kterou si přeješ, aby nikdy nebyla napsaná
Těžko říct. Já co se mi nelíbí už od popisu, tak ani nečtu a nezabývám se tím. Ale co se nelíbí mě, může se líbit těm ostatním, takže asi tak.

7. Kniha, kterou právě čteš
No, mám momentálně rozečtenou Bílou velrybu od Hermana Melvilla, kterou ovšem musím číst po částech. Ne, že by se mi nelíbila, ale občas tam jsou takové momenty, které se buď vlečou nebo jsou nezajímavé, a tak to prokládám něčím zajímavějším.
Konkrétně mám tedy rozečteného Cizince v cizí zemi od Roberta Heinleina, ale toho už pomalu dočítám. A ještě by se záložka našla v Básních od J. H. Krchovského.
A fanfiction radši nepočítám, tady bych mluvila o několika kapitolovkách, které mám rozečtené..

8. Kniha, kterou máš v plánu přečíst
Ehm, ehm.. Celý seznam vám tu raději kopírovat nebudu, pochybuji, že by se vám chtělo rolovat dolů a dolů a dolů. Prozradím alespoň ty nejzajímavější (pro mě).
Nedávno jsem dočetla první díl Hyperionu, takže mám v pořadníku druhý díl, Pád Hyperionu od Dana Simmonse. Jako další bychom tu měli Lolitu od Vladimira Nabokova, na kterou už mám podanou rezervaci, jen si pro to dojít. Taky se chystám na Obraz Doriana Graye od Oscara Wildea, straší mě totiž v seznamu povinné četby pro tenhle školní rok.
Taky mi na stole trpělivě čeká Oliver Twist od Charlese Dickense, Koralina od N. Gaimana, Sophiina volba od Williama Styrona atd.. Je toho vážně hodně.

9. Kniha, na kterou jsi hrdý(á), že jsi ji přečetl(a)
Jméno růže od Umberta Eca. Spolužačka by vám potvrdila, že jsem si při prvních stránkách hrozně stěžovala, že to je příliš popisné, rozvláčné atd. Nebavil mě popis rozdílů mezi jednotlivými církvemi či kacířskými skupinami. Nebavily mě věty na patnáct řádků s rádoby nudným popisem nějakého výjevu. Ale jak jsem ve čtení postupovala, tak se moje nechuť snižovala a naopak rostlo nadšení. Nakonec tedy nelituji toho, že jsem si Jméno růže přečetla a jsem hrdá na to, že jsem tu knížku neodložila, ačkoliv mě to ze začátku příšerně nudilo.

10. Kniha, která v tobě nechala nerozporuplnější pocity
Možná Stmívání a další díly. Těžko říct, co si o tom myslím. Na jednu stranu se mi to líbilo, na druhou stranu jsem se znechuceně ušklíbala, jak to může někdo napsat.

11. Kniha, kterou by sis chtěl(a) přečíst, ale nemůžeš
Chtěla bych začít číst Terryho Pratchetta a nemůžu, protože je v knihovně věčně vypůjčený. Totéž u Hraničářova učně od Johna Flanagana.

12. Nejstarší kniha, kterou jsi četl(a)
Když to budu brát podle data napsání, tak to bude Robinson Crusoe od Daniela Defoa. Když to ale budu brát jako nejstarší knížku, co jsem četla jako první a co si pamatuji, tak to bude legendární Jak Krtek ke kalhotkám přišel od Zdeňka Millera :)

13. Chtěl(a) by ses potkat s postavou z nějaké knihy?
No jéje a jak. A ne s jednou. Ráda bych se setkala se Severusem Snapem, který je prostě skvělý (a ve filmovém zpracování Alana Rickmana ještě lepší). Dál bych brala třeba Heathcliffa z knížky Na Větrné hůrce od Emily Brontëové nebo Roberta Langdona z knih Dana Browna.

14. Je nějaká literární postava, se kterou by ses nechtěl(a) setkat?
Paradoxem je, že ačkoliv se mi HP knížky nesmazatelně zapsaly do života, tak bych nechtěla potkat Harryho Pottera osobně. Mě přijde jako náfuka nebo ufňukánek a vůbec ho nemám ráda. To už bych radši Voldemorta.

15. Existuje nějaký člověk, který ti připomíná literární postavu?
Hm, hm, přemýšlím a vůbec nevím. Vůbec netuším, takže tahle otázka zůstane bez odpovědi.. Prozatím.
 


Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 13. dubna 2011 v 13:38 | Reagovat

Tvůj Knižní dotazník je pěkně rozepsaný.
Jsem zvědava, jak se ti bude zamlouvat Bílá velryba. To je kniha, kterou jsem kdysi začala číst a brzy ji odložila... byla pro mě nestravitelná.
Možná časem...
Jinak Foglar je taky můj oblíbenec, Růže pro Algernon byl nádherný román a Nikdykde považuji za jeden z nejlepších románů od Gaimana.

2 Vera Vera | Web | 19. července 2013 v 23:54 | Reagovat

No, Harry Potter... :) A nostalgicky zavzpomínat na HP-clubík a těch pár roků s ním strávených... :)
A s Nikdykde souhlasím, snad ještě u žádné knížky jsem se tak nenasmála :)

3 Guizmo Guizmo | E-mail | Web | 26. srpna 2013 v 15:02 | Reagovat

Mě zase všichni připomínají nějakou literární nebo filmovou postavu =D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.