Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Drood (Dan Simmons)

11. ledna 2012 v 19:29 | Dori |  Books in my thoughts / Knihy v mých myšlenkách
První věta:
Jmenuji se Wilkie Collins a jelikož mám v plánu odložit vydání tohoto rukopisu nejméně o století a čtvrt po své smrti, domnívám se, že mě neznáte.

Hodnocení:


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Narazila jsem na ni, když jsem hledala informace na referát o Kantosu Hyperionu od téhož autora. Pak jsem na Drooda narazila znovu v knihovně a ač bych měla číst něco úúplně jiného, nakonec jsem si ho půjčila a dala do čtení.


2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Pravdivé vidiny? (ten otazník tam je schválně)

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Hledat.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Opět si tuto otázku přeformuluji na sympatie. Kdykoliv se v příběhu vyskytl Drood, měla jsem husí kůži a byla jsem celá napjatá. Wilkieho jsem měla ráda, byla jsem z něj znechucená, nechápala jsem ho. Wilkie je taková rozporuplná postava, alespoň pro mě, člověk pořádně neví, co si o něm myslet. A Dickens je... Dickens.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Dan Simmons zde opět ukázal svůj brilantní talent pro dokonalé zápletky a nečekané rozuzlení. Byla jsem nadšená z popisu spisovatelské viktoriánské Anglie, tehdejšího stylu života. Líbí se mi, že se člověk nenásilnou a čtivou formou může něco dozvědět o Dickensovi, ale i o Wilkiem a celkově o tehdejším dění.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Ten konec mi přišel takový.. já nevím, možná trochu zmatený, ale možná to bude chyba ve mě, protože jsem to četla honem honem, abych věděla, co se teda stane :)


A pár slov nakonec. Nejdřív se mi do čtení ale vůůbec nechtělo. Nevadí mi, že ta knížka má pětset stránek, ale hlavně to má mrňavá písmenka, ale pak jsem rozhodně nelitovala. Když Dickens poprvé popisoval Drooda, respektive setkání s ním, úplně jsem se zachvěla a váhala, jestli to zavřít. Když jsem dělala ten referát, tak jsem se někde dočetla, že se připravuje filmová adaptace - kdyby ano, tak nevím, nevím, jestli bych na ni koukala.
Ale každopádně.. Už někdy před půlkou se mi zdálo, že bude konec. Haha! Ani omylem. Napínavé dobrodružství pokračovalo a já četla a četla, ačkoliv bych si měla číst něco jiného. Když jsem se už blížila ke konci, na stránce 501 mě zarazila Wilkieho promluva ke čtenářům, že je nezajímá nic jiného než Dickens a Drood. O pár stránek předtím jsem si to totiž přesně říkala ("A co teda jako bylo potom s tím Droodem?"). Ale to byl pravděpodobně účel.
Rozhodně doporučuji!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.