Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Bílá velryba (Herman Melville)

13. února 2012 v 19:02 | Dori |  Books in my thoughts / Knihy v mých myšlenkách
Konečně jsem Bílou velrybu pokořila. Po roce a čtyřech měsících jsem hrdá na to, že jsem tu četbu jen tak nevzdala a - byť s velkými obtížemi - knihu dočetla. A možná, kdybych si to užívala víc, tak by se mi to i více líbilo.

První věta (jsou dvě, já vím):
Říkejte mi Izmael. Před několika lety - nezáleží na tom, kdy to přesně bylo - měl jsem v peněžence sotva pár grošů a nic zvláštního mě nepoutalo k pevnině; napadlo mi tedy, že bych mohl na moře, trochu se zas podívat na tu vodní část světa.

Hodnocení:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Myslela jsem si, že to bude dobré. Navíc je v maturitní četbě a když jsem ji viděla v Levných knihách, tak jsem si řekla, že aspoň budu mít další knížku přečtenou.


2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Honba za velrybou

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Plout

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Já už ani pořádně nevím, kdo tam byl. Byl mi sympatický Kvíkveg, dobromyslný černoch, řádný důkaz o tom, že zdání klame.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Člověk se dozví o moři a o lovu velryb i to, co vůbec nečekal nebo ani nechtěl vědět.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
Moc rozvláčné a popisné.
 


Komentáře

1 Anny Anny | 1. dubna 2013 v 23:13 | Reagovat

Ach! Ty jsi ji objevila v levných knihách?  Já ji sháněla, jak šílenec několik měsíců, něž jsem ji nakonec získala. :)
Miluji tuhle knihu, je v ní tolik. Samotný příběh, informace o tom, jak to v té době vypadalo při lovu velryb, ale i tolik podobenství, která mají kořeny v Bibli. Nejsem věřící, přesto mě to nějakých záhadným způsobem dostalo.
Myslím, že je neprávem opomíjena. Teda alespoň my jsme se o ní ve škole zmínili opravdu jen zběžně.
Jsem ráda, že jí čtou i další :)

2 Jaroslav Jaroslav | 5. června 2017 v 12:10 | Reagovat

No Dori Dori,ty jsi z té knihy nepochopila ale vůbec nic.To chceš říct,že kniha je opravdu jen chytání velryby?To snad nemyslíš vážně? Přečti si ještě jednou. Domnívám se ,že v české kotlině převažuje americký způsob chápání. Furt se totiž musí něco dít a myšlenka když ukápne je zašlápnuta do písku.Copak jsme se všichni odnaučili přemýšlet a hledat hlubší významy? Každy by nejraději vpadl do Mac Donaldu a s odpuštěním se bez keců nažral a rychle vypadl,ale jídlo si hezky po francouzsku vychutnat a užít si ho na to není v dnešních barbarských časech čas. Totéž platí o četbě.

3 Kelly Kelly | Web | 5. června 2017 v 13:46 | Reagovat

[2]: Já si četbu dokážu vychutnat a momentálně jsem už dávno někde jinde než u Bílé velryby, na kterou mám ovšem stále hořké vzpomínky a upřímně se k tomu nechci ani přiblížit, natož si to přečíst ještě jednou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.