Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

The Sarah Jane Adventures (2007) | seriál | recenze

25. srpna 2012 v 21:10 | Kelly |  "Recenze"

Seriál The Sarah Jane Adventures z pera Russella T Daviese je jedním ze spin-offů velice známého Doctora Who. Vznikl roku 2007 a roku 2011 byl bohužel skončen pátou řadou z důvodu úmrtí hlavní herečky Elizabeth Sladen.
Nápad vznikl docela náhodou, v roce 2006 vyjádřilo Children's BBC zájem podílet se na spin-offu DW. Počáteční návrh byl mladý Doctor, ale to Davies smetl ze stolu a místo toho navrhl seriál založený na dobrodružství jedné z předchozích Doctorových společnic - Sarah Jane Smith, která se objevila po boku třetího a posléze čtvrtého Doctora.


***(článek může obsahovat spoilery)***

Na začátek musím říct, že jsem zprvu příliš důvěry v tento seriál neměla a začala jsem se na něj koukat víceméně jen proto, že jsem si potřebovala dát oddech od rekonstrukcí DW classic. Jak ale díly ubíhaly, já byla čím dál nadšenější. Je to sice seriál myšlený spíše pro ty čtrnáctileté, patnáctileté a na některých dílech to je i znát, ale některé díly mohou směle konkurovat i přímo Doctoru Who.

V "prvním" speciálním dílu Invasion of the Bane (pozor, pokud ho budete hledat, tak jako 1×00, S01E00) se seznámíme s Lukem, perfektním člověkem - výtvorem mimozemšťanů jménem Bane, kterého poté Sarah Jane adoptuje, a s Mariou - nově přistěhovanou dívkou. Hned v dalším dílu Revenge of the Slitheen se k nim přidá vtipálek Clyde Langer a tým Sarah Jane je připraven bránit Zemi! Za zmínku stojí i poslední dvojdíl první řady - The Lost Boy - kde se dozvídáme, jak Sarah Jane přišla ke svému superpočítači - panu Smithovi, kterého jsme mohli vidět i v samotném Doctorovi, konkrétně v dílech The Stolen Earth a Journey's End.

Na začátku druhé řady nás bohužel opustí Maria, která se odstěhuje do Ameriky, kvůli nové práci jejího otce. Ale hned v dalším příběhu ji nahradí Rani, která se společně se svými rodiče přistěhuje do domku po Marie. Z druhé série bych asi vyzvedla díl The Temptation of Sarah Jane, to pravé pro emotivní dušičky.

Třetí sérii řadím mezi své nejoblíbenější, kromě posledního dílu se mi líbily snad úplně všechny. Navíc pozor - v této řadě se také objevuje desátý Doctor, v díle The Wedding of Sarah Jane. V díle Mona Lisa's Revenge se objevuje Suranne Jones, možná také známá z čtvrtého dílu šesté řady Doctora Who The Doctor's Wife, kde hrála Idris, do které se vtělila TARDIS.

Ve čtvrté sérii stojí za zmínku díl Death of the Doctor, kde se potkáváme opět s Doctorem, tentokrát však už v těla Matta Smitha, a také s jednou z jeho bývalých společnic - Jo Grant, nyní Jones. Stejně tak může na konci tohoto dílu někoho potěšit zmínka o tom, co dělají někteří z dalších společníků Doctora. Ve čtvrté řadě nás také na většinu času opouští Luke, který odjede studovat na univerzitu.

Pátá řada má bohužel jen tři příběhy. V prvním z nich - Sky - se dostane k Sarah Jane malá holčička, nejprve jako miminko, poté nějaký způsobem záhadně vyroste v dvanáctileté děvče. Podobně jako Luke, i Sky je vytvořena v laboratoři, jako zbraň proti jiné rase.

Je veliká škoda, že musel být seriál předčasně ukončen, některé věci tak zůstaly nevysvětlené, například postava "vetešníka" s papouškem zvaným Kapitán, která se objeví nejdřív ve čtvrté řadě v díle Lost in time a poté v páté řadě ve Sky. Oblíbila jsem si rodiče Rani, její máma je pěkně potrhlá, otec naopak zdrženlivý, ale ty chvilky, kdy se v seriálu objevují, jsou velmi příjemným zpestřením. Nejednou se mi stalo, že jsem vybuchla smíchy na celý barák. Rozhodně mohu doporučit všem fanouškům Doctora Who, určitě to je příjemný prožitek.

90%

 


Komentáře

1 Anon Anon | Web | 25. srpna 2012 v 21:33 | Reagovat

Taky se na to chystám, teď mám rozkoukaný Torchwood :D

2 Kelly Kelly | Web | 25. srpna 2012 v 21:41 | Reagovat

[1]: Torchwood je bezvadný, no, až na tu čtvrtou řadu, nebyla úplně špatná, ale z toho amerického přízvuku jsem šílela. Asi na Torchwood mrknu znovu, kdo by odolal Jackovi :D

3 Jimmy Mindfucker Jimmy Mindfucker | Web | 29. srpna 2012 v 23:46 | Reagovat

[2]: Čtvrtá řada fakt pokulhávala, no. :D Mně se zase hrozně líbil Owen, vlastně celkově ta třetí a čtvrtá řada byla trošku horší skrze to, že už to nebyla klasička jeden díl=jeden příběh. Bylo by super, kdyby to tak zas udělali, jestli se ještě bude pokračovat... Taky mě irituje, že tam Doctor vůbec nehrál, mohli tam Tennanta jednou-dvakrát procpat. :D

K SJA se nemůžu vyjádřit, neviděla jsem...^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.