Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Elantris (Brandon Sanderson)

13. března 2013 v 20:56 | Kelly |  Books in my thoughts / Knihy v mých myšlenkách
První věta:
Elantris bývala krásná.

Hodnocení:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Prvně jsem na ni narazila na bookfanu, ale musím říct, že napoprvé mě ta anotace zase tolik nezaujala. Pak se mi to však rozleželo v hlavě a říkala jsem si, že by to nemuselo být tak špatné. Svět, kde se přes noc staly z téměř bohů úplné trosky? Tak proč ne. Problém nastal, když jsem si ji chtěla sehnat. Knihovna nic, v knihkupectvích taky nic. Cože? Nakonec jsem ji sehnala až v nějakém zapadlém antikvariátu. A od té doby mi ležela v knihovničce, neb jsem se mezitím začetla do knih jiných. A až minulý týden jsem nevěděla, co číst dál (nevýhoda když máte doma kupu nepřečtených knih), tudíž jsem zavřela oči a prst padl právě na Elantris.


2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Vytrvalost, láska.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Nevzdat se.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Opět si to přetvořím na otázku, kdo se mi zamlouval nejvíce. Příběh se točí hlavně kolem tří postav. Raoden je typický princ, milovaný všemi. A já nebyla výjimkou. Přesto, že ho postihl Shaod (díky tomu se před Reodem stávali z obyčejných lidí Elantriané - téměř bohové) a nyní by se měl stát troskou a přijmout svůj osud. Jenže on se s tím nesmířil a když už se v Elantris ocitl, byl odhodlaný za každou cenu zjistit, co pád Elantris způsobilo, a rozhodl se svému osudu nepoddat. Sarene je nezkrotná žena, která se díky politickému sňatku ocitne v neznámé zemi. Co na tom, že se sňatek nakonec nekonal, jelikož byl Raoden prohlášen za mrtvého. Co na tom, že bylo v smlouvě zahrnuto, že v případě úmrtí jednoho ze snoubenců ještě před svatbou se i tak sňatek stane platným. Mohla by si postavit hlavu a odjet zpátky, nikdo by jí to nevyčítal. Ale ona zůstala, odhodlaná dodržet smlouvu, která její zemi zajišťovala spojenectví. A rozhodnutá zapojit se do politického dění. Třetí hlavní postavou je kněz, respektive gyorn, Hrathen. To je postava asi nejzajímavější. Na začátku mě tedy jeho kapitoly nějak extra nebavily, ale jak příběh pokračoval, já byla čím dál víc zaujatá. A velmi často jsem měnila názory, zda je ten dobrý nebo špatný. Se zaujetím jsem sledovala jeho myšlenkové pochody, jeho pochybnosti, a když pak učinil to, co učinil, nahlas jsem si zanadávala a měla chuť tu knížku hodit do kouta.
Z těch vedlejších postav musím jmenovat Galladona, nově získaného přítele Raodena, neuvěřitelně pesimistického člověka, který odmítal vzít na vědomí, že by se jejich situace dala vůbec zlepšit. A i když viděl, že Raodenova snaha nese svoje ovoce, stále pochyboval a každou chvíli pronášel něco sarkastického. Zkrátka si ho nešlo neoblíbit. A ještě musím zmínit jednu... no, ona to tak úplně postava není, jelikož to je jen taková... koule světla, seon Ashe, služebníček Sarene. Kdykoliv se v příběhu vyskytl, vždycky jsem se nad jeho hláškami musela usmívat.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Nad tímhle jsem dlouho přemýšlela. A nakonec jsem vybrala jednu věc a to sice samotnou příčinu toho, kvůli čemuž se Elantris stala zatraceným městem padlých bohů. Velmi se mi líbilo, že nešlo o záležitost nějakou nadpřirozenou, zpoza onoho světa, zkrátka zásah nějaké větší síly. Samozřejmě to vyšlo najevo až prakticky na samém konci, proč se tak stalo, ale když na to pak došlo, zčásti mě to šokovalo a zčásti jsem byla nadšená, že ve výsledku šlo o jednoduchou logickou věc (kterou vám tady samozřejmě neprozradím, že ano). Ale celkově se mi to velmi líbilo, jak nápad té země jako takové, tak i to, že se v příběhu prolínalo více témat.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
Mě hrozně vadilo, že byl trochu nesjednocený překlad, respektive použití samotné češtiny. Ne že by to bylo nějak hrozné a časté, ale když tam je jednou "podlej, neužiju" či něco podobného, tak je pak blbý psát spisovně. Tady se mi zkrátka to použití nespisovných výrazů vůbec nehodilo, zvláště když tam většinou promlouvala ta vyšší vrstva. To mi trochu překáželo, ale přežít se to dalo. Jinak bych snad ani nic na vytknutí neměla a rozhodně mohu vřele doporučit.
 


Komentáře

1 Stranger_in_darkness Stranger_in_darkness | Web | 13. března 2013 v 21:26 | Reagovat

JSem na vazkach zda cist knihu ... bude lepsi nez jeji summary?

2 Kelly Kelly | Web | 13. března 2013 v 21:42 | Reagovat

[1]: Těžko říct... jestli tě to zaujalo, tak si to přečti, jestli nezaujalo, tak to nečti. Mě by shrnutí tedy rozhodně nestačilo, ale proti gustu...

3 Siwa Siwa | Web | 13. března 2013 v 23:15 | Reagovat

Vypadá to zajímavě. To téma by se mi asi zalíbilo hned. :D Možná si ji zkusím sehnat, když o tom tak pěkně píšeš.

4 Míšina Míšina | Web | 14. března 2013 v 18:58 | Reagovat

zajímavé téma:) :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.