Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

II. Knihkupectví a knihovna

31. května 2013 v 17:00 | Kelly |  Knižní zpověď
Další část knižního dotazníku od Fanty Light. Jak už název napovídá, dnes se to týká hlavně knihoven a nákupu knih.


 1. Koupíš si knihu nebo si ji raději půjčíš?
  Asi takhle - vzhledem k financím chodím častěji do knihovny, protože když mám zrovna na něco chuť, tak je to většinou drahé (já bych ty peníze dala ráda, to by mi nevadilo, kdybych je ovšem měla), takže mi nic jiného nezbývá. Nákupu se ale samozřejmě nebráním, on ten pohled na plnou knihovničku je krásný a velmi uklidňující, že ano.

 2. Jak často kupuješ knihy?
  Tak asi jednou za měsíc, někdy ale třeba jednou za dva měsíce, jak to vyjde.

 3. Dostáváš knihy na Vánoce, narozeniny, svátky... jako dárek?
  Musím říct že ne. Patrně ale z toho důvodu, že mamka, případně babička, zkrátka moc nevědí, co by se mi zrovna líbilo, a mě většinou ani nenapadne si říct, nebo jim dát seznam knih, ať si z toho třeba něco vyberou.

 4. Kde je kupuješ?
  V knihkupectvích? Nečekaně. Ale pokud bych to měla vzít konkrétněji, tak nejčastěji to jsou Levné knihy, bux.cz a martinus.cz. Na buxu bývají občas velice luxusní akce, naposledy jsem si tam objednala knihy za cca pětistovku, přičemž bez slev by mě stály zhruba 2700,- Slušné, co?

 5. Jakou nejvyšší částku bys byla ochotná za ni dát?
  Hodně záleží na knize, to je jasné. Kdyby to bylo něco, co bych fakt mermomocí chtěla a nehodlala se toho vůbec vzdát, tak asi tak tisícovku. Ale většinou nedám za knihu víc jak pět set, zatím se mi nenaskytla taková, která by byla dražší a fakt moc bych ji potřebovala mít doma v knihovničce.

 6. Máš nějaký trik při nakupování dobré knihy?
  Asi ne. Buď si koupím to, co chci už dlouho, nebo se řídím podle anotace, pokud mám nesnesitelnou potřebu si nějakou knihu koupit a je mi jedno co.

 7. Co je pro tebe nejdůležitější - autor, název knihy, obal, krátký obsah, který má většina knih nebo něco jiného?
  Autorem se řídím jen v případě, že už ho znám a chci si od něj pořídit i další věci. Jinak ale ve valné většině rozhodně anotace. Obal mi je v podstatě fuk, kolikrát až doma zjistím, co vlastně na tom přebalu je, takže ten mě nijak neovlivňuje. Někdy mě zaujme název, ale i tady má poslední slovo ta anotace.

 8. Řídíš se při vybírání knih radami známých nebo dáš na vlastní instinkt a na to, co tě samotnou láká?
  Někdy se nechám inspirovat, avšak jen těmi lidmi, o kterých vím, že mají knihy rádi stejně jako já a máme podobný vkus. Jinak si ale vybírám knihy sama podle sebe, podle svého instinktu.

 9. Co děláš s knihami, které sis koupila, ale již tě nebaví třeba kvůli věku (např. dětské knížky, dívčí romány...)?
  Dětské knihy jsem postoupila sourozencům, od kterých očekávám, že až dorostou do příslušného věku, tak se k nim budou chovat slušně a hlavně je budou číst. Jinak takových knih, které bych měla doma a nebavily mě, moc nemám (i na ty dětské někdy chodím... zavzpomínat si). Ale nikdy bych knížku jen tak nevyhodila. Maximálně ještě prodala, kdybych jó nevěděla co s ní.

 10. Půjčuješ si knihy od známých?
  Skoro vůbec ne. Ať už to je kvůli rozdílnému vkusu, nebo prostě proto, že nemám tu potřebu.

 11. Jak často chodíš do knihovny?
  Podle potřeby. Asi tak dvakrát za měsíc. Nicméně poslední dobou je to možná jen jednou, protože se teď hlavně snažím zlikvidovat nepřečtené knihy, co mi přebývají v knihovničce. A těch je docela dost.

 12. Jsi tam "známá firma"?
  Řekla bych, že určitě nejsem, poněvadž liberecká knihovna je velká a frekventovaná, navíc tam nechodím zase tak často, abych byla zapamatováníhodní.

 13. Co si tak převážně půjčuješ?
  Buď četbu potřebnou do školy a nebo většinou sci-fi/fantasy, což tedy tvoří valnou většinu toho, co jsem si kdy v knihovně napůjčovala.

 14. Jak zacházíš s knížkami, které si půjčíš?
  Slušně! A z duše opovrhuji těmi, co se k nim chovají jako prasata. Přijde mi nepředstavitelné, že bych se k vypůjčené knize měla chovat nějak hrozně. I ke svým vlastním se chovám hezky.

 15. Vracíš knihy včas nebo musíš za zpožděné vrácení platit?
  Většinou se mi to povede vrátit včas. Maximálně mám den dva zpoždění, ale u toho je v liberecké knihovně rezerva, tudíž není potřeba platit zpozdné. Ale zrovna nedávno se mi stalo, že jsem musela platit zpozdné za Hostinu pro vrány. Byla to fakt hrozná částka - teď se podržte - dvě koruny xD

 16. Chodí tam tvoji známí a vrstevníci?
  Vůbec nemám přehled, kdo ze známých do knihovny chodi či nechodí.

 17. Kdybys mohla, šla bys tam na brigádu?
  To by bylo super, vůbec bych se za to nezlobila!

 18. Máš z knihovny nějaký zajímavý zážitek?
  Počítá se i to, jak jsem jednou slítla ze schodů a dovalila se skoro ke vchodu do všeobecné knihovny? :D Kromě toho se mi snad jinak nic zajímavého nestalo, nebo mi to nestálo za zapamatování si.

 19. Jsi ochotná někomu půjčit knížku?
  Jen kdyby se jednalo o někoho, komu ohledně knih důvěřuji a vím, že se k nim chová slušně. Jinak ne, protože bych se bála, že bych se s ní už taky nemusela shledat, nebo by se mi vrátila v katastrofálním stavu.

 20. Už se ti stalo, že ti ji nevrátili nebo vrátili nějak poškozenou?
  Nestalo, protože svoje knihy nepůjčuji jen tak někomu, viz výše.
 


Komentáře

1 Hanyuu Hanyuu | Web | 31. května 2013 v 17:38 | Reagovat

óó! Taková obrovská pokuta!! :D To už by sis tu knížku rovnou mohla koupit vlastní :D :D

2 zapisnik-rebelky zapisnik-rebelky | Web | 31. května 2013 v 21:39 | Reagovat

zajímavé, zajímavé, s většinou tvých názorů souhlasím, až na to, že mám ještě méně peněz na kupování knih, jen výhodné slevy jsou má spása :-D

3 the Wave the Wave | Web | 2. června 2013 v 23:25 | Reagovat

Pro Hostinu pro vrány se chystám zítra zajít...A dvě kč jsem tedy ještě neplatila, u nás musíš rovnou 30 :D

4 Kelly Kelly | Web | 3. června 2013 v 10:54 | Reagovat

[3]: Když jsem ještě chodila do menší knihovny, tak tam jsem taky musela dvacet korun, ačkoliv jsem to vrátila třeba jen o den pozdě :D Liberecká je v tomhle fajn, ta počítá zpozdné jen za jeden den.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.