Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

den devatenáctý - Oblíbený film podle knihy/komiksu

26. června 2013 v 19:00 | Kelly |  30denní filmová výzva
Horko těžko napsané. Nikoliv proto, že bych snad nevěděla o čem psát, nicméně tu celý den tak nějak usínám a moc věcí mě nebaví. To je tak, když se vzbudíte dřív, než máte plně dospáno, pak chodíte celý den jako mátohy.
Za druhé se mi do toho psaní nechtělo, jelikož a protože jsem věděla, že mi pak bude na nic. A docela i je. Takhle depresivně mi po napsání článku snad ještě nikdy nebylo. (Jo, když je někdo tak chytrej a pustí si k tomu ještě ten soundtrack...)


Film Cesta je natočený podle knihy Cormaca McCarthyho. Řeknu vám, že depresivnější knihu jsem snad nečetla.

Cesta je postapokalyptická science fiction odehrávající se po blíže neurčené celosvětové katastrofě. Což té depresivnosti možná ještě přidává. Nevíte, co se stalo, nevíte, kdy se to přesně stalo. Zkrátka jen sledujete cestu dvou postav, otce a syna, jak se snaží přežít v krutém světě a snad i nalézt trochu naděje.

Přestože kniha na mě zapůsobila více - on ten zvláštní styl psaní udělá své - nemohu říci, že by mě nedostal i film. Oč je ochuzený o styl napsání, o to je zase obohacený o perfektní soundtrack, který tu ponurou atmosféru ještě více podtrhne. Ne že by ta atmosféra už tak nebyla působivá. Celý film je šedý, smutný a herecké výkony Vigga Mortensena a Kodiho Smit-McPheeho jsou vážně brilantní.

Někdo filmu vyčítá nudnost a zdlouhavost, já tvrdím, ať se podívá na název a anotaci. Ten film je o cestě. O cestě, která v podstatě žádný jiný cíl kromě přežití nemá. Neděje se tam moc věcí, moc určitého se také nedozvíme. Ale víte... kdybychom toho věděli víc, kdyby ten děj byl bohatší... tak už by to ani nebylo ono. Ne, takhle to je podle mě perfektní.

A vůbec poprvé jsem byla u filmu potěšená, že vynechal něco z knihy. Jednalo se o tak brutální scénu, že i jen při čtení toho se mi udělalo zle. Na druhou stranu to do toho příběhu ale tak nějak patřilo, přesto jsem však ráda, že do filmu se nedostala.

 


Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 26. června 2013 v 20:36 | Reagovat

Film Cesta jsem viděla před časem, opravdu depresivní film, přitom zajímavý a vlastně, takto by se klidně mohla odehrávat skutečnost, po nějaké apokalypse. Nechtěla bych se toho dne dožít, to ti povím.
Dívala jsem se i na hodnocení a komentáře na čsfd, klasicky někteří hodnotili kladně, někteří aspoň trochu objektivně a někteří rozcapenci jako vždy.
Herecké výkony byly hodně dobré, hudba opravdu podkreslovala tu celkově pochmurnou atmosféru a závěr mě sakra dostal.
Knihu jsem nečetla, možná se mi jednou dostane do ruky, ale na tu naturalistickou scénu se netěším, zatím jsem četla asi dvě, kde jsem popis takové scény poněkud přeskakovala a i to , co jsem zahlídla, mi udělalo šoufl (Černočerná tma od Kinga a Nadaný žák, též od Kinga). Ani nevím, jestli bych tak depresivní knihu zvládla, možná kdybych ji měla půjčenou, určitě bych nešla do koupě.
Předlohu jsem tedy nečetla, ale věřím, že šlo o dost zdařilou adaptaci.

2 Hanyuu Hanyuu | Web | 26. června 2013 v 21:17 | Reagovat

Další z filmů na mém seznamu - "Chci vidět"
Pořád se k tomu ale ne a ne dostat a hrozně mě to štve. Asi už si to vážně stáhnu a jdu na to.

3 Kelly Kelly | Web | 27. června 2013 v 10:39 | Reagovat

[1]: Ačkoliv kniha nemá soundtrack (a nechci vědět, v jaké depresi bych byla, kdybych si ho ke čtení pouštěla), je to vážně síla a já byla mimo ještě pár dní potom. Ale člověk podle toho aspoň pozná, že ta knížka (či film) je prostě sakra dobrá, když ten pocit ještě tak dlouho přetrvává.

4 Allys♥Cook Allys♥Cook | Web | 27. června 2013 v 11:15 | Reagovat

stáhnu si, dkěuju =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.