Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

III. Knižní nej

7. června 2013 v 17:00 | Kelly |  Knižní zpověď

Máme tu pátek a s ním další - už třetí - část knižní zpovědi od blogerky Fanty. Dnešní díl je zaměřený na knižní nej, což je typ otázek, které nemám ráda, protože nikdy pořádně nevím, co vybrat (hlavně co se týče oblíbených).


 1. Tradičně: Jaké je tvé nejoblíbenější dílo?
  Tohle je hrozně těžká otázka. Já když se pro něco nadchnu, tak to se mnou zůstane snad už napořád, takže oblíbená díla se mi kupí a nemám tušení, kterou knihu bych postavila na to první místo. Harry Potter - knihy, které neskutečně ovlivnily můj prozatímní život. Kantos Hyperionu - úžasná science fiction, kdy jsem kolikrát při čtení jen zírala s otevřenou pusou, jak je to skvěle promyšlené, spletené dohromady a vyřešené. Růže pro Algernon - nádherná, silná kniha plná emocí. Cesta - další silný příběh o cestě za nadějí ve zdánlivě beznadějném světě. Ta atmosféra je tam naprosto úžasně vykreslená, že jsem z toho byla mimo ještě dva dny potom. Inkoustový svět - další nádherná série, kde jsem se polovinu času pitomě usmívala jen proto, jakým způsobem byla poskládaná slovíčka. Co se týče příběhu, o tom žádná, hrozně moc se mi zalíbil ten námět . Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů - kniha, ke které jsem se dostala absolutní náhodou, a do které jsem se totálně zamilovala. Je totiž psaná formou dopisů, což dotváří opravdu už tak krásnou atmosféru přátelství a lásky. Elantris - kniha, kterou jsem četla relativně nedávno, a okamžitě aspirovala na jednu z mých nejoblíbenějších. Na příběhu mě hlavně fascinovalo to, jak se ty hlavní postavy ve svém snažení nevzdaly a navzdory osudu pokračovaly dále. Jasně, takových knih je plno, ale Elantris mi přijde něčím jedinečná a myslím, že je to jedna z nejlepších fantasy, co jsem kdy četla. A nakonec Nikdykde - luxusní kniha plný parádních hlášek, z kterých jsem šla nejednou do kolen. Trochu jsem se rozepsala, ale co se týče oblíbených knih, tak to vždy tak bude. Dovolím si jednu citaci od Neila Gaimana - "Picking five favorite books is like picking the five body parts you'd most like not to lose." (Výběr pěti oblíbených knih je podobný výběru pěti částí těla, které byste neradi ztratili.)

 2. A autor?
  Neil Gaiman
  , rozhodně. Ten chlap je prostě génius. Sice od něj toho nemám načteného tolik, asi jen čtyři knihy (mezi nimi výše zmíněné Nikdykde), ale brzy se chci zase pustit do dalších. On má neskutečně úžasné, originální nápady, ze kterých jsem byla většinou hrozně nadšená. (A jen tak mimochodem napsal jednu z mých nejoblíbenějších epizod Doctora Who - The Doctor's Wife.) Mezi další oblíbené autory bych ještě ráda zařadila Dana Simmonse, autora výše zmíněného Kantosu Hyperionu. Taky toho od něj nemám načteného zrovna moc, ale už jen těch pár knih mě stačilo navnadit. Na něm se mi líbí, že se nedá zařadit do čistě jednoho žánru (dobře, opět takových autorů existuje víc, já vím), ale kombinuje to a vymýšlí různé nové variace. Momentálně na mě doma od něj čekají dvě knihy, tak se těším, až se do nich pustím.

 3. A nejhorší dílo dílo jaké jsi četla?
  Trochu ošemetná otázka. Mě se třeba strašně nelíbil Alchymista, ale nevím, jestli bych to označila za přímo nejhorší knihu. To, že mě to zkrátka nic nedalo, nedokázala jsem si z toho něco vzít, tak to neznamená, že u ostatních to bylo stejně. Jim to třeba zrovna pomohlo v jejich životě. Pak jsem nedokázala skousnout Bílou velrybu, nicméně ona to byla povinná četba, což taky udělá hodně. A z těch posledních knih, co mě absolutně nezaujaly, to je Malý, velký. Podle popisku jsem si myslela, že to bude fajn a zajímavé, ale bohužel.

 4. Jaký byl nejvíc fuj fuj autor?
  Zdržuju se odpovědi, protože zkrátka nevím, co říct. Spíš se to váže s těmi neoblíbenými knihami, které jsou zmíněny výše.

 5. Jaká je ta žena s velkým Ž?
  Já ženské všeobecně moc nemám ráda (a platí to jak u knižních hrdinek, tak spisovatelek, zpěvaček a hereček), ale výjimky se samozřejmě najdou. Zařadila bych k nim Minervu McGonagallovou z Harryho Pottera, protože to je báječná postava a mrzí mě, že toho o ní v knížkách nebylo zase tolik, kolik bych si přála. A jako další zmíním Daenerys ze Hry o trůny. Já ji prostě zbožňuji a hrozně jí fandím.

 6. Jakou máš nejméně ráda?
  Těch je už trochu více :D. A já zase nevím, kterou jednu vybrat. Strašně mi lezla na nervy Ginny Weasleyová, ačkoliv u té si nejsem jistá, jestli to nebylo hlavně proto, jak dolejzala za Potterem :D. Pak mě možná někteří ukamenují, ale já hrozně nemám ráda Catelyn Stark. Uznávám, neměla to lehké, ale já si ji nedokázala oblíbit, přišlo mi, že kdyby nebylo jí a jejího chování/konání, tak by se plno věcí nestalo, nebo by dopadly lépe. Fakt mi je nesympatická. To samé se týká Resy z Inkoustového světa. I když si toho prožila dost, nedokázala jsem si k ní najít cestu. A ještě bych možná mohla zmínit Cosettu z Bídníků, tu jsem taky měla chuť kolikrát proplesknout.

 7. Jakého muže máš nejraději?
  Snape, Snape, Severus Snape! Nejoblíbenější mužská postava ever. A proč? Protože prostě Severus xD. A o pár kilometrů za ním je Jack Taylor z knih od Kena Bruena. Bývalý policista, věčně válčící s alkoholem, ale stejně mě dokázal zaujmout svými příhodami, připomínkami a myšlenkovými pochody.

 8. Kterého bys naopak nejraději praštila pánví?
  Harryho Pottera
  . Já ho prostě nemám ráda, ne a ne. Ale momentálně ho předstihl ten hnusný zmetek Joffrey, takže Potter může být momentálně v klidu :D

 9. Jaké nejoblíbenější zvíře/věc se vyskytuje v knížce?
  Draci a kočkovité šelmy. Ňuní ♥

 10. Jaké je tvé nejneoblíbenější zvíře/věc v jakékoliv knize?
  Když já proti zvířatům toho moc nemám. Mě nevadí skoro žádné, kromě vos a včel, ale ty se zase tolik v knihách nevyskytují (že by hrály nějakou důležitější roli), tak mi to je docela fuk.

 11. Jaká knižní obálka se ti líbila nejvíce?
  Když já na obálky zase tolik nekoukám, takže o tom moc přehled nemám. Ale vybavily se mi obálky knih Inkoustového světa. Jo, tyhle se mi moc líbí.
 12. Jakou naopak zkazili?
  Asi Flashforward. Ačkoliv mám Josepha Fiennese ráda (xD), jeho seriálová postava v knize není, a celkově se kniha od seriálu dosti liší (i když základ je stejný), a proto mi přijde uhozené vyrábět obálku dle seriálu.
 13. Nejlepší přítel, se kterým si můžeš popovídat o knihách?
  Nó, tak kdo by to tak asi mohl být... Tak samozřejmě Hanyuu :D A pak zcela jistě ještě Rézinka, moje nejdražší kamarádka. A ještě bývalá spolužačka ze střední, nicméně s tou si nijak pravidelně nepíšeme, takže si vždycky o knihách povídáme víceméně jen na srazích. A to bude asi tak všechno.

 14. Jaké je pro tebe to nejlepší místo na čtení knih?
  Když se mi podaří najít super úža polohu, ze které mě po půl hodiny nebolí záda, za krkem apod., tak postel. Ráda bych si četla rozvalená v pohodlném křesle, ale bohužel žádné nemáme. Hrozně rád čtu asi ve vlaku, ale tím už tak často zase nejezdím.

 15. Na jakém nejhorší místě jsi četla knihu?
  V autě/autobuse. Vždycky se snažím začíst, abych nemyslela na to, že mi je blbě, jenže akorát dosáhnu toho, že mi je blbě ještě víc :D Tak už tam jen většinou poslouchám hudbu, s tou se mi daří zahnat myšlenky víc.

 16. To nejvíce zajímavé místo, kde jsi vůbec četla nějakou knížku?
  Asi to není úplně zajímavé místo v tom pravém slova smyslu, nicméně vybavuji si ten jeden moment kdysi dávno v létě, kdy zrovna pršelo a já nevěděla, co dělat. Tak jsem si zalezla na půdu a objevovala. A objevila jsem krabici s knihami Julese Vernea. Vzala jsem si Děti kapitána Granta, sedla si pod okno a četla. Kolem mě povětšinou zaprášené věci, do střechy bušil déšť a mě tenkrát bylo hrozně fajn.

 17. Co je při čtení knih to nejlepší?
  Pokud neberu v potaz to, že člověk může uniknout od reality (což je zřejmě největší důvod u většiny knih, a proto mi přijde zbytečné se o tom nějak více rozepisovat), tak pro mě to je otáčení stránek. Miluju ten pocit, kdy prstem zaklesnu pod následující stránku a už už ji otáčím, jen si ještě dočtu těch pár zbývajících slov. A pak samozřejmě ta věc se slovní zásobou, která se rozvíjí s každou přečtenou knihou. (Taková kuriozitka - ve škole mi při psaní slohu bylo jednou vyčteno, že se vyjadřuji knižně :D. Podotýkám, že mi to vytkla učitelka.)

 18. Co je naopak tou zápornou částí?
  Ona je na čtení knih nějaká záporná část? :D Ale ne, tak když opomenu to, když mě někdo vyruší od čtení, tak občas hrozně lituju, že se nemůžu natáhnout a vlepit nějaké postavě pohlavek (případně polibek xD).

 19. Jaká je nejhezčí zfilmovaná verze?
  Kytice
  . Pamatuji si, jak jsem na to fascinovaně zírala, když jsem to viděla poprvé. Přijde mi, že se to povedlo zfilmovat opravdu dobře, což mě samozřejmě hrozně těší.

 20. A co naprosto zkazili?
  Musím říct, že já se většinou snažím oddělovat knihu od filmu, protože pak nechci být naštvaná, když mi zkazí oblíbenou knihu. Ale ne vždy se mi to bohužel daří. Fakt strašně jsem byla zklamaná z Harryho Pottera a Ohnivého poháru, mě to přijde takové nedodělané a zkrátka patří na tu nejspodnější příčku v žebříčku Potter filmů.

 21. Jaký byl tvůj nejdelší čas, kdy jsi bez přestávky četla knížku?
  Většinou nemívám pojem o čase. Ale loni v létě jsem kolikrát třeba v deset lehla ke knížce a četla tak do sedmi večer. Takže s různými přestávkami na jídlo a tak dále to možná dá nějakých osm hodin. Víc snad asi nebylo.

 22. Jaká byla tvá nejkratší (ve větách) knížka?
  Tak pokud neberu čistě dětské knihy, divadelní hry, poezii a dejme tomu povídkové sbírky, tak bych sem asi zařadila Proměnu od Franze Kafky.

 23. Jaká byla vaše nejdelší kniha, co jste kdy přečetli?
  Pokud bych brala Bídníky jako jednu knihu, tak ty mají dohromady cca 1400 stránek. Jinak to bude zrovna z nedávné doby Bouře mečů, která má těch stránek přes 1100. Je zvláštní číst takhle dlouhé knihy, já potom měla problémy se začíst do těch normálně krátkých (čtyři sta, pět set stránek). Čímž ale zase na druhou stranu nechci říct, že rozsáhlé knihy nemám ráda.

 24. Jakou knížku jsi vzdala po nejméně přečtených stránkách?
  S Bílou velrybou jsem sekla v půlce, ale nakonec jsem ji dočetla. Sice po roce, ale dočetla. Co jsem ale fakt vzdala - a pravděpodobně už nikdy ani nedočtu - tak to je Malý, velký. Nejdřív mě hrozně zaujala anotace i obálka, jenže jak jsem to pak rozečetla, tak mé nadšení začalo opadat, až jsem to nakonec nesnesla a ve třetině s tím skončila.
 


Komentáře

1 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 7. června 2013 v 17:49 | Reagovat

Konečně někdo, kdo nemá rád Harryho :D Podle mě se čím dál víc choval jako zmetek :D Ale Ginny mám ráda, stejně jako Snapea :)

2 Hanyuu Hanyuu | Web | 7. června 2013 v 18:57 | Reagovat

Ach, jsem velice potěšena být zastoupena  na onom místě, kde jsem :D

S Harrym a Ginny to mám stejně. Navíc nenávidim ještě Cho.
A vůbec se ženskými to mám taky podobně... většinou jich není moc, které bych měla ráda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.