Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

IV. Film vs. kniha

23. června 2013 v 23:00 | Kelly |  Knižní zpověď

Při tom šrumci s 30denní filmovou výzvou jsem trochu opomněla tuhle knižní zpověď a tak jsem se to rozhodla teď napravit. Dneska některé otázky vážně pitomé. No, on celý tenhle dotazník je v některých otázkách docela ujetý, ale nevadí.
Autorkou projektu je Fanta Light.


 1. Raději si přečteš knížku, nebo se podíváš na film?
  Těžko říct. Teda ono to zase tak těžké není, jen zkrátka záleží na situaci. Samozřejmě že většinou preferuji knihu, to je jasné, ale někdy mám chvíle, kdy se radši podívám na film (a teď nemyslím jakože zfilmovanou knihu, zkrátka jakýkoliv film), protože prostě nemám na čtení chuť a potřebuji se nějak jednoduše odreagovat. A kdybych si měla vybrat mezi knihou a její zfilmovanou verzí, tak jasně vítězí kniha a až po dočtení koukám na film (nebo se o to alespoň snažím).

 2. Co by si podle tebe vybrala většina tvých kamarádů a známých?
  Jelikož se snažím víceméně obklopovat těmi přáteli, co jsou podobného zaměření jako já, tak doufám, že po knize. Kdybych to ale měla například vztáhnout na svou bývalou třídu nebo třeba rodinu, tak vítězí film, bohužel.

 3. Čteš knihy spíše po nebo před filmem?
  Jak jsem už zmínila výše, snažím se číst nejdříve knižní předlohu. Ale ano, někdy se stane, že zkrátka jako první vidím film. Avšak snažím se pak ty knihy dočíst zpětně. Stalo se tak třeba u Bouřlivých výšin nebo nedávno u Velkého Gatsbyho (nicméně u toho si nejsem jistá, zda se k té knize někdy donutím, nějak moc mě to nevzalo).

 4. Co tě donutí se podívat na film natočený podle nějaké knížky?
  Snažím se po dočtení knihy (když mě zaujme) zjistit, jestli třeba nebyla zfilmovaná. A když ano, tak se na tu verzi většinou kouknu. Buď že chci znovu prožít ten příběh, nebo abych ten film mohla zkritizovat a hledat chyby, co se jim tam nepovedlo a co tam zapomněli.

 5. Přečteš si ráda nějakou knížku, když jsi jako první viděla film?
  Když mě ten film zaujme a já zjistím, že to bylo natočeno podle knihy, tak se snažím, abych mohla porovnat, jak moc se to povedlo, či nepovedlo. Taky se mi už stalo, že jsem byla nadšena z filmu, ale z knihy spíše rozpačitá. Jen si teď nevybavím co přesně to bylo.

 6. Zjistíš po zhlédnutí filmu, že byly tvé představy úplně jiné, nebo se spíš shoduješ s filmem?
  Jak kdy. Řekla bych, že to je asi tak půl na půl. Všeobecně se vždycky najde něco, s čím nesouhlasím a co jsem si představovala úplně jinak, a zase naopak se kolikrát s režisérovou představou úplně ztotožním a jsem nadšená, že to je tak, jak jsem chtěla.

 7. A shoduje se většinou film s knihou, nebo jsou tam velké rozdíly?
  Je hodně málo filmů (či seriálů), které se drží knihy zcela doslova, a tak je jasné, že se vždycky něco najde. A ono to kolikrát nejde, držet se knižní předlohy zuby nehty. Vezměte si třeba ich-formu, ve které se vyskytují myšlenkové pochody. To je potom trochu složitější. Častokrát se také některé nedůležitější věci musí vypustit kvůli stopáži, protože se to tam prostě nedá nacpat, pokud nechcete mít sedmihodinový film.

 8. Vadí ti to?
  Dřív jsem na to byla šíleně moc háklivá, ale teď už tolik ne. Jasně, neodpustím si porovnání, ale pokud ten film není vysloveně špatný a je dobře natočený (ona ta vizuální stránka taky udělá dost), tak se na ten film snažím pohlížet jako na samostatný, stojící daleko od knížky.

 9. Jaký film byl natočený podle knížky, ale přestože byl obsahově o něčem jiném, byl lepší než kniha nebo alespoň na stejné úrovni?
  Můžu sem plácnout seriál? Filmem si totiž nejsem jistá. Ten seriál se každopádně jmenuje Flashforward a mě se strašně líbil, když jsem to viděla. (No dobře, ten Joseph Fiennes udělal svoje.) Když se mi pak dostala do ruky kniha, byla jsem poměrně překvapená, ten seriál si z toho vzal víceméně jen ten princip, ale jinak je ten obsah z větší části odlišný. Nicméně obojí se mi opravdu líbilo, protože já tuhle tématiku ráda a fakt mi nakonec ani nevadilo, že se ten seriál v mnohém liší.

 10. Jaký film byl natočen podle knížky, ale přestože byl obsahově o něčem jiném, byl mnohem horší než kniha?
  To si teď nějak nedokážu vybavit. I když možná... Asi bych sem zařadila Zlatý kompas, který jsem viděla docela nedávno. Ono ne že by to bylo celkově o něčem jiném, ale dost věcí tam bylo změněných a mě to hrozně vadilo. Možná proto, že ta první kniha trilogie Temné esence mě úplně nezaujala a doufala jsem, že se to filmem napraví (ačkoliv jsem byla předem upozorněna, že je ten film na pytel).

 11. Jaké místo (krajinu, město…) filmaři skvěle vybrali?
  Tak tady samozřejmě nemůžu říct (napsat) nic jiného než Nový Zéland z Pána prstenů a Hobita. Vždycky jsem byla na Nový Zéland ujetá, takže se není čemu divit. Ta příroda je opravdu nádherná a nic lepšího do LOTR vybrat nemohli.

 12. Které naopak zničili?
  To vážně nevím - nebo si nemůžu vybavit - a proto nechávám otázku bez odpovědi. Nějaké vaše návrhy?

 13. Kterou postavu filmaři skvěle vystihli?
  Severuse Snapea! Alanu Rickmanovi sedla ta role jako ulitá a povedlo se mu Severuse ztvárnit úplně luxusně.

 14. Kterou postavu naopak dost zkazili?
  Asi opět zabrouzdám do světa Harryho Pottera a řeknu Voldemorta. Jasně, Ralph Fiennes je úžasnej herec a to všechno, ale trochu mě filmové ztvárnění Pána zla zklamalo.

 15. Co tě na zfilmovaných knihách vadí?
  Pokud neberu v potaz to, že se film nedrží své předlohy, tak toho moc není. Ale štve mě, když si třeba v knize někoho představuji tak, pak přijde film a puf - ona představa je úplně jiná. A když si pak tu knihu čtu znovu, tak už v té postavě vidím tamtoho herce. Ale zase tak často se to nestává.

 16. Co se ti naopak líbí?
  Že ten film vyvolá větší emoce než kniha. Nebo alespoň většinou, protože v tom filmu je to přece jen doplněno tím sedícím soundtrackem a celkově ta atmosféra vyzní líp. Ale samozřejmě to jen v případě, když se to ještě k tomu drží mé představy. A pak se mi třeba líbí, když v knize něco úplně nepochopím a ve filmu už to pochopitelné je. Ale to je zase otázka, jestli to není tím, že už o tom musím přemýšlet podruhé.

 17. Čteš knihy napsané podle nějakého filmy?
  Vlastně ne. Kdysi jsem četla Ať žijí duchové, to se mi líbilo, ale tehdy jsem byla fakt ještě dítě. A vlastně jsem četla čtyři knihy podle seriálu Červený trpaslík. Ty byly fajn, i když teda byly odlišné, ale dá se u toho pobavit. Jinak to nečtu, nemám k tomu v podstatě důvod.

 18. Co tě donutí si je přečíst?
  Nic, nevidím k tomu žádný dobrý důvod. Možná jedině, že by se mi ten film fakt ultra líbil, nebyla spokojená s rozsahem a kniha by nějak rozšířená byla.

 19. Máš je ráda nebo si raději přečteš "normální" knížku?
  No tak jakou asi, když knihy podle filmu prakticky nečtu?

 20. Jaká kniha napsaná podle filmu byla nejlepší?
  +
 21. Jaká nejhorší?
  Nekomentuji.

 22. V čem se většinou tyto knihy lišily od filmu?
  Jak jsem zmínila výše, třeba konkrétně ten Červený trpaslík byl v mnohém rozšířený ohledně informací o jednotlivých postavách ze seriálu. A jejich příhody byly taky vesměs úplně jiné.

 23. Díváš se na zfilmované knihy z doporučené četby?
  Vlastně i ano. Ale opět tu platí, že si tu knihu nejdřív přečtu, až pak si pustím film, aby se mi to nepletlo třeba při zkoušce a tak.

 24. Pomáhá ti film zapamatovat si děj např. při referátu?
  Docela i ano. Člověk si k tomu utvoří i vizuální stránku a pamatuje si, co konkrétně bylo v knize díky tomu, že třeba v tom filmu to bylo odlišné.

 25. Pamatuješ si, která postava je která spíše v knize nebo ve filmu?
  +
 26. A co jejich jména?
  Nedělá mi problém si pamatovat obojí. A když třeba něco z knihy zapomenu, film mi to připomene. Buď si na tu postavu vzpomenu, nebo si naopak uvědomím, že v knize vůbec nebyla.

 27. Říkají vám při literatuře, která díla byla zfilmovaná a stojí je vidět?
  Mám dojem, že to češtinářka občas zmínila. Ne že bych ji při těch hodinách poslouchala, já ji neměla ráda a to se odrazilo na mé pozornosti.

 28. Ukazují vám při češtině krátké ukázky z probíraných děl, které byly zfilmované, na internetu (např. youtube.com), nebo rovnou i celý film?
  Učitel na literární seminář to dělal docela často. I když to si asi pletu s tím, kdy jsme probírali film samostatně. Tak já teď nevím. Ale s výše zmíněnou češtinářkou se to určitě tak často nestávalo. Hlavně proto, že jsme byli ve skluzu a nestíhali probírat látku. Jestli jsme si něco pustili, tak to bývalo akorát před vánočními či letními prázdninami.

 29. Myslíš, že by bylo dobré zhlédnout zfilmovaná díla, které sis vybrala k maturitě?
  Jak jsem zmínila výše, mě to třeba pomáhá zapamatovat si lépe děj a celkově tu knihu, protože tím, jak se to třeba liší, tak mi ta kniha více utkví v hlavě. Zajímavé je, že z těch knih, co jsem si vybrala k maturitě, jsem viděla jen velmi málo zfilmovaných. Tak trochu jsem nestíhala a přece jen jsem chtěla mít přečtené všechny knihy. Na ty filmy mi už čas nezbyl.
 


Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 26. června 2013 v 21:24 | Reagovat

Taky se ráda podívám na zfilmovanou adaptaci nějaké knihy, většinou, jestli se trefili do mé představy, nebo se lišili, a pak, jak moc je ta odlišnost dobrá nebo špatná. Zklamal mě zfilmovaný Zaklínač, i když, kdyby to nebyl zrovna Zaklínač, považovala bych to za mimořádně zdařilý seriál - ale zrovna jako Zaklínač to selhalo. Naopak mě nadchly Upíří deníkyy, které oproti knize byly skvěle natočeny a z knihy se tam inspirovali jen záklandí linií, zbytek improvizovali a dodávali podle svých představ, naštěstí.
Adaptace, která mě nadchla a byla myslím stejně dobrá, byl Pán prstenu. Dokonalé, herecké obsazení, kostýmy, příroda, hudba.
Postavu Snapea taky považuji za skvěle ztvárněnou, ta role mu opravdu sedla jak přišitá. I když Rickman sám o sobě je vynikající herec, moc se mi líbil i jako plukovník Brandon z filmu Rozum a cit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.