Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

den desátý - Oblíbená klasika

19. července 2013 v 17:00 | Kelly |  30denní knižní výzva
Díky Merlinovi za to, že mezi knižními klasikami si vyberu snadněji, než mezi klasikami filmovými. I když je fakt, že s tím má co dělat hlavně povinná četba, kam se přece jen tyhle typy knih vybírají nejčastěji a v podstatě tam nic jiného není. (Na druhou stranu dnes jsem vybrala knihu, kterou jsem v povinné četbě neměla. V maturitní ano, ale to jsem ji měla už dávno přečtenou.)

Jak už jsem zmiňovala u oblíbené filmové klasiky, pojem 'klasika' je podle mě hrozně relativní a i když asi většina lidí tak nějak obecně ví, co se tam určitě zařadit dá, stejně se najde někdo, komu tam třeba něco chybí a naopak zase přebývá. Ale dost vykecávání, jde se na věc.


Na Větrné hůrce, Emily Brontëová

O této knize jsem se tu už okrajově zmínila, když bylove filmové challenge na řadě téma oblíbené adaptace. Říkala (nebo tedy přesněji řečeno psala) jsem, že se mi podařilo jako první vidět film, ale že toho v podstatě nelituji.

Je pravda, že jsem při představě hlavních hrdinů byla ovlivněna filmovým zpracováním, ale upřímně - Ralph Fiennes jako Heathcliff je dokonalý a nikoho lepšího bych si pod ním představit nemohla. Kniha se mi opravdu líbila. I když je to už nějaký čas, co jsem ji četla, stále si pamatuji ty pocity úzkosti, tu ponurou atmosféru, která se prolínala celou knihou.

Pocity obou hlavních aktérů - Heathcliffa i Kateřiny - jsou vykresleny vážně skvěle a to je to, co se mi na tom tak líbí. Že se do toho člověk zažere ještě víc a víc to s nimi prožívá. Ať už jde o lásku, nenávist, lítost či cokoliv jiného.
 


Komentáře

1 Hanyuu Hanyuu | Web | 19. července 2013 v 17:29 | Reagovat

A to jsem nečetla zase já, nějak si k tomu nemůžu najít cestu. Přečtu si to jedině, když budu muset :D

2 Cleo Cleo | Web | 19. července 2013 v 18:37 | Reagovat

Nikdy jsem to nečetla, ale řekla jsem si, že to jednou udělám :D

3 Lokusta Lokusta | E-mail | Web | 30. srpna 2013 v 9:31 | Reagovat

Až teraz som si uvedomila, ako je ten dotazník zameraný na konkrétnu skupinu čitateľov, napríklad ja by som ho celý vyplniť nemohla. Nie tým spôsobom, ktorým by sa to odo mňa očakávalo, ale to som nechcela.

Je zaujímavé ako často sa stretávam s Emily Brontëovou. Popravde nikdy som ju nečítala, žiadnu zo sestier som nečítala, totižto ju považujem skôr za klasiku v zmysle kultu ako je napríklad Stocker alebo Wilde, nie v zmysle Shakespeare a Orwell (v podstate patrím do skupiny "komu tam naopak zase něco přebývá"), preto by som sa ťa rada spýtala, či ju vnímaš skôr ako "ľahké čítanie" alebo v tom diele vidíš aj literárnu hodnotu?

Neber to, prosím, nijako záporne, len som zvedavá. Samozrejme som sa dávno učila, prečo by toto dielo malo patriť do hodnotnej literatúry, ale ja tým Angličanom veľmi neverím. :D

4 Kelly Kelly | Web | 30. srpna 2013 v 9:45 | Reagovat

[3]: Že by to bylo zaměřené přímo na nějakou konkrétní skupinu, to bych asi zase až tak úplně neřekla, spíš bych ho označila za všeobecný, každý si tam najde něco, každý má s něčím problémy.

Já jsem z Brönteových četla vlastně jen právě Emily, a to jen díky tomu filmu, asi bych se k tomu jinak dostala za mnohem déle.
Jako lehké čtení to určitě nevidím. Neberu tak žádnou knihu, kterou já osobně řadím do klasik, to prostě většinou ani nejde, nejen kvůli stylu psaní, ale i o schopnosti vykreslit tu atmosféru a děj.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.