Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

den šestý - Kniha, ze které je mi smutno

15. července 2013 v 17:00 | Kelly |  30denní knižní výzva
U dnešního dne jsem měla jasno hned, jakmile jsem to téma viděla. Ani jsem se nenamáhala přemýšlet, zda by se na to jiná kniha nehodila více, protože si myslím, že ta dnešní to splňuje na dvěstě procent.


Růže pro Algernon, Daniel Keyes

Poprvé jsem na Růži pro Algernon narazila kdysi dávno ve školní čítance, kde byla uvedená její povídková verze. Zaujalo mě to jak příběhem, tak i způsobem psaní, který právě dělá tu knihu jedinečnou.

Kniha v deníkových záznamech vypráví příběh Charlieho, "kterí uš nechťel bít hloupí". Podstoupí experimentální operaci pro navýšení IQ a pomocí deníkových zápisků nám zprostředkovává svůj postup. Zpočátku se čte kniha hrozně těžce, kvůli těm chybám, které ale postupně ustupují a my jsme svědkem jedinečného vývoje. Jenže... Není všechno zlato co se třpytí. Uvědomělý Charlie není ten samý jako zaostalý Charlie a celý jeho život je naruby.

A když se v Charlieho zápiscích opět začnou objevovat chybičky, dojde vám, kam se konec nezadržitelně řítí a že to dobře dopadnout nemůže. A to je na tom právě to smutné. Ta nevyhnutelnost. Že i když jste doufali, že se to nestane, tak jakmile si začnete všímat těch chyb, máte chuť s tou knihou praštit a odmítnout číst dál. Ale nakonec to neuděláte, i když víte, že konec vás rozdrtí.

Tekly slzy. Hodně. A ještě pár dní po dočtení jsem byla mimo.


P.P.S. Esli budete mít příležitost dejte nějaký kytky tam co má Algernon hrob na dvorku...
 


Komentáře

1 Werika Werika | Web | 21. července 2013 v 20:04 | Reagovat

Panebože, tu knihu miluju. Loni v anglické literatuře jsme četli tu původní povídku, nebo spíše "long short story", jak ji nazval náš učitel. Dočetla jsem ji doma dřív, protože čtení v hodinách je útrpně pomalé, a bulela jsem jak želva. Pak jsme zjistila, že doma máme i knihu, takže s hlubokým povzdechem jsem ji zvedla a pobrečela si podruhé. A poslední kapkou byl film, který pak někdy dávali na ČT 2. Krásné, ale tak srdcervoucí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.