Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Maska zrcadla (MirrorMask, 2005) | film | recenze

21. července 2013 v 15:08 | Kelly |  "Recenze"
Bílá královna upadla do hlubokého spánku a jen tak se neprobudí. Celé její království pokryl černý stín. Rovnováha mezi temnotou a světlem byla narušena a znovu nastolit ji dokáže pouze Maska zrcadla. A tak se Helena, sama uprostřed neznámé země, vydává na dlouhou cestu za ztraceným šperkem, který musí nalézt dříve, než temnota zahalí Svět snů navždy.

Maska zrcadla

(MirrorMask)
2005
Velká Británie/U.S.A.

Režie: Dave McKean
Scénář: Neil Gaiman, Dave McKean

Hodnocení čsfd: 72%


MirrorMask je film snový a na první pohled okouzlující. Aby taky ne, když za jeho vznikem nestojí nikdo jiný než Neil Gaiman, spisovatel s neuvěřitelnou fantazií a často až neskutečnými vizemi. Kdo Gaimana alespoň trochu zná - a má rád jeho díla - rozhodně by si neměl nechat MirrorMask ujít.

Příběhově film trochu pokulhává a ač se tam najde několik skvělých scén, zařadit ho lze spíše do slabšího nadprůměru. Helena - děvče z cirkusu - je talentovaná kreslířka a občas by raději manéž ve stanu vyměnila za normální, reálný svět a nezřídka se kvůli tomu dohaduje se svou matkou.
Při jednom z vystoupení Helenina matka zkolabuje a musí být převezena do nemocnice. Helena proto zatím zůstává u své tety, než se rozhodne, jak to bude dál s cirkusem. Jedné noci se však probudí a vylákána zvukem houslí se vydá v papučích a pyžamu ven. Seznámí se s třemi záhadnými lidmi, z nichž dva chvilku poté stráví temné stíny. Heleně tak už zůstane jen Valentine, který se stává jejím průvodcem ve světě masek. Tam zjistí, že Bílé království pokrývají stíny a pomalu spěje ke zkáze. Rozhodne se pomoci a najít ztracený talisman, který má přispět k obnově rovnováhy mezi dobrem a zlem.

Oč je však film příběhově chudší, bohatě to vynahrazuje vizuální stránka. Realita prolínající se s fantazií, skuteční herci střídající se s animacemi, to jsou fantastické vizuální orgie. Surrealistické obrazy Světa snů vám nedají vydechnout ani na chvilku a zas a znovu se budete podivovat nad tím dokonalým tvůrčím zpracováním.

Celým příběhem nás doprovází také hudba, která stejně jako vizuální stránka vyvolává pocit, že pochází z jiného světa. To jí však na kvalitě nijak neubírá, naopak do filmu výborně pasuje, nikde se netluče a MirrorMask je tak potěšením nejen pro oči, ale i pro uši.


Moje hodnocení:
4/5. Jedna hvězdička stržena za příběh a klišoidní konec.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.