Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Postcrossing - napříč světem díky pohlednicím

28. srpna 2013 v 21:45 | Kelly |  Na téma

Projekt Postcrossing.com vznikl díky nápadu jednoho studenta - Paula Magalhãese - který rád dostával dopisy i pohledy. Od rodiny, přátel, kohokoliv. Odkudkoliv. Věděl, že v tom není sám, a proto začal přemýšlet, jak lidi se stejnou touhou sjednotit. Za pomoci několika přátel - mezi kterými byla Ana Campos, která navrhla grafickou podobu prvního loga - se po dlouhé práci podařilo 14. července 2005 spustit webovou stránku postcrossing.com zdarma pro všechny.

Cíl byl jasný. Sjednotit lidi skrze pohlednice, nezávisle na jejich místě bydliště, pohlaví, věku, rase či vyznání.


• Začínáme!

V první řadě je potřeba si říci, že ačkoliv je účast v postcrossingu podmíněna registrací, rozhodně nezávisí na žádném členském příspěvku. Registrovat se můžete zcela zdarma a nic za to neplatíte. (Samozřejmě vyjma známek na pohledy, ale o tom později.) Za druhé je potřeba zmínit, že celý web je samozřejmě v angličtině, protože je zamýšlen jako mezinárodní projekt. Nemyslím si však, že by bylo kvůli tomu třeba zoufat, překladač rád pomůže, sama jsem tam už na dva nebo tři takové uživatele narazila a jejich čísla poslaných/přijatých pohlednic nebyla nejnižší.


Po kliknutí na toto tlačítko vás to odkáže na stránku se samotnou registrací, kde vyplníte odkud přesně jste, vyplníte email, zvolíte si uživatelské jméno a heslo. A co je nejdůležitější, vyplníte svou adresu. Bez té by to prosím vás vážně nešlo! Tu vyplňte v následujícím standardním formátu (nebojte se to vyplnit s háčky i čárkami, ten systém to vezme a lidi s tím problém nemají):• Pošli pohlednici - dostaneš pohlednici!

Jakmile máte registraci hotovou, můžete již začít posílat. Ještě předtím vám však doporučuji si alespoň trochu vyplnit váš profil, aby ostatní věděli, s kým mají tu čest. To je možné v sekci Edit profile. Je na vás, zda jen vyjmenujete typy pohledů, které chcete či nechcete, nebo zvolíte přátelskou cestu a představíte sebe i své jiné koníčky (ukázka mého profilu).
Jen tak na okraj doporučuji v sekci Edit account zkontrolovat, zda máte zaškrtnuté políčko Active. To druhé - Inactive - je určeno pro dobu, kdy jste například na delší dovolené nebo nemáte čas. V tom případě bude vaše adresa vyřazena z pomyslného osudí až do doby, než budete zase aktivní.


A teď už tedy k samotnému posílání. Po kliknutí na odkaz Send a postcard a následného odškrtnutí kolonky, že jste četli výše zmíněné instrukce, již obdržíte svou vysněnou první adresu. Tu si buď vytiskněte, nebo v přesném tvaru opište na pohlednici. Nedílnou součástí pohledu je tzv. ID číslo, které musíte někam napsat. Podle toho bude moci adresát vaši pohlednici zaregistrovat. A samozřejmě nějaké to psaní. Odešlete a pak jen čekáte a čekáte, než uživatel váš pohled zaregistruje. Jakmile se tak stane, vaše adresa se ocitne v osudí a už si ji může někdo vygenerovat, tudíž nebude (možná) trvat dlouho a i vy se dočkáte svého prvního pohledu.
Když ten první vytoužený pohled konečně dostanete, nezapomeňte ho zaregistrovat (Register a postcard)! Tak dáte odesílateli vědět, že jeho pohled v pořádku dorazil. Slušností je připojit alespoň poděkování, případně se můžete i trochu rozepsat, zareagovat na to, co vám on napsal.

(Mapka mých poslaných - červeně - a přijatých - modře - pohledů.)• Nevím, o čem bych měl/a tomu adresátovi napsat

Hlavně nepište jen "happy postcrossing", to člověku nic neřekne a je to zkrátka o ničem. Buďte kreativní. Dovolím si zde přeložit tipy ze seznamu 20 nápadů, co napsat na pohled:

1. Napište, co jste dnes dělali, jaká je vaše obvyklá denní rutina.
2. Napište pět zajímavých věcí o místě, kde žijete.
3. Dejte adresátovi tipy na výlet, kdyby se rozhodl navštívit zrovna vaše město, či potažmo Českou republiku.
4. Připojte váš oblíbený citát. Buď rovnou v angličtině nebo pro zajímavost i v češtině.
5. Co jste naposledy vařili či jedli? Připojte i recept, pokud není příliš dlouhý.
6. Reagujte na věci, co má adresát napsané v profilu. Máte něco společného? Napište mu o tom! Má rád něco, co vy ne, nebo naopak? Napište mu svůj názor - slušně!
7. Sdílejte s ním vzpomínku na své dětství, vtipnou historku, poučnou historku...
8. Co vám vyvolá úsměv na tváři? Podělte se, možná to vykouzlí úsměv i ostatním.
9. Prozraďte místní pořekadlo a připojte k tomu překlad.
10. Byli jste už někdy v zemi, kam posíláte ten pohled? Podělte se s adresátem o svou nejlepší vzpomínku na ten pobyt.
11. Jaké je zrovna počasí? Nakreslete k tomu i malý obrázek!
12. Podělte se o nějaký zajímavý fakt, který není běžně známý.
13. Máte nějaký zajímavý, neobvyklý koníček? Podělte se.
14. Stalo se v ČR akorát něco zajímavého? Napište o tom.
15. Podělte se o svou oblíbenou knihu, písničku, oblíbený film či seriál.
16. Pokud jste výtvarně zdatní, nakreslete něco!
17. Napište sloku ze své oblíbené básně nebo...
18. ...vymyslete svou vlastní!
19. Jaké jsou místní tradice, jak slavíte svátky? Nebojte se to sdílet.
20. Pokud jste studenti, co studujete? Co jste se naposledy naučili? Pokud pracujete - co máte na vaší práci rádi či neradi?

A tak dále...

Jak vidíte, je toho mnoho, co se dá na pohlednici napsat navzdory tomu menšímu prostoru. Rozhodně ho však nenechávejte prázdný, to nikdo nemá rád. Nemusíte hned psát tomu člověku svá tajemství a sdílet své osobní problémy, ale nechte ho nahlédnout do svého života. On ten postcrossing je potom hned příjemnější, když si jsou lidé bližší.


• Co mě to bude stát?

Pokud nepočítáme cenu samotného pohledu, jak už jsem zmínila - platíte akorát za známky. Od 1. srpna 2013 bohužel Česká pošta zdražila ceny a tudíž poštovné v rámci Evropy stojí 25,- Kč, je jedno, zda to posíláte letecky či obyčejně. Trochu jinak to už je při posílání mimo Evropu. Pokud si zvolíte ekonomickou možnost, opět zaplatíte 25,- Kč; v případě že letecky/prioritně, bude vás to stát 30,- Kč.


• Kolik můžu poslat pohlednic?

Ze začátku je váš počet omezen na pět zároveň cestujících pohlednic, ale jak se vaše odeslané počty budou zvyšovat, bude narůstat i počet pohlednic, které můžete naráz poslat.


• Pár pojmů

- Postcard ID - ID číslo pohlednice
Důležitá položka, kterou nesmíte zapomenout na pohlednici připsat. Díky tomu zjistíte, že vaše pohlednice v pořádku dorazila nebo i nedorazila. ID piště výhradně na levou stranu pohlednice (nebo zkrátka tu, kam píšete vzkaz). A pamatujte, že více je někdy lépe, proto se nebojte ID napsat i více než jednou.
Přišla mi pohlednice bez ID/se špatným ID, co mám dělat?
Hlavně nepanikařit! Normálně klikněte na Register a postcard, kde vpravo klikněte na odkaz Search the postcard ID. Tam zadejte tolik údajů, kolik jen můžete - hlavně datum a odkud byla pohlednice poslána, pokud to půjde z razítka pošty vyluštit. A pak čekejte, jestli se tomu systému podaří ID za vás najít. Pokud se tak nestane, napište si hned na začátek profilu, že jste dostali pohlednici bez ID z té a té země a ať se vám odesílatel ozve.

- Expired postcard
Jedná se o pohlednici, která cestuje více jak šedesát dní. Po této době se pohled ze sekce Travelling přesune do sekce Expired a uvolní místo, které můžete využít pro poslání jiného pohledu. Je standardem, že většinou po třiceti až čtyřiceti dnech cestování napíšete adresátovi, zda pohlednici již neobdržel, ale třeba nemohl přečíst ID. Napište mu i tehdy, pokud vidíte, že už třeba více jak měsíc nebyl aktivní. Pokud se však nic nestane, ještě stále má deset měsíců čas. Po roce cestování je pohlednice odstraněna z databáze a nelze ji už zaregistrovat.

- Direct swap
V kolonce Edit profile máte možnost zaškrtnout políčko, zda máte zájem o direct swap či nikoliv. Kromě oficiálních, registrovaných pohledů se uživatelé velmi často domlouvají na výměně pohlednic mimo, bez ID. Často se jedná buď o výměnu z konkrétního místa nebo konkrétní pohlednice, kterou máte v oblíbených. Rozhodně to není povinné a je to možnost spíše pro zapálené postcrossaře.


Jsem si jistá, že je ten článek v mnohém nepostačující, ale je mi docela zatěžko uvést zde věci, které jsou pro mě už zcela normální a beru je jako samozřejmost. Proto pokud máte nějaký doplňující dotaz, neváhejte se zeptat zde v komentářích nebo třeba i na mém ask.fm ;)

Z celého srdce doufám, že se najde někdo, kdo má rád kouzlo pohlednic a navíc rád cestuje. Postcrossing je mnohdy možností, jak jednoduše poznat cizí kultury, cizí lidi a ještě se u toho potěšit pohledem na hezký obrázek (většinou).

 


Komentáře

1 Leslie739 Leslie739 | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 22:19 | Reagovat

O postcrossingu neslyším poprvé, už několikrát jsem přemýšlela, jestli jo, nebo ne, tvůj článek mě jaksi přehoupl přes pomyslných 50% k "ano".
Avšak ještě uvidím. Díky. :)

2 Arvari Arvari | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 22:21 | Reagovat

Myslím, že tenhle návod rozhodně může spoustě lidí pomoct. =) Pro mě to sice už taky jsou všechno přirozený věci, ale když jsem začínala, zodpovědělo by mi to mnohé otázky... =) =D

3 LoveShy LoveShy | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 22:29 | Reagovat

Několi postcrossingových pohledů už mám doma, bohužel mě to omrzelo, když jsem dlouho čekala, dala do toho hodně peněz a přišlo mi pět pohledů z Německa. Ještě to ale asi někdy zkusím :) je to skvěle vymyšlený.

4 Kelly Kelly | Web | 28. srpna 2013 v 22:36 | Reagovat

[1]: Za zkoušku to určitě stojí a kdyby tě to náhodou nechytilo, přestat se dá vždycky ;)

[2]: Právě, já taky začínala skoro bez informací, jen jsem věděla, že jde o "posílání pohlednic" :D

[3]: Je fakt, že ze začátku člověk musí být trochu trpělivější, no :)

5 AnYa AnYa | Web | 1. září 2013 v 11:13 | Reagovat

Tento rok(tedy, ten školní co zítra bude) jsme ve škole angličtinářku tak trochu přemluvili, jestli bychom jako skupina nemohli také začít "postcrossingovat"(Zvláštní sloveso), a vzhledem k tomu, že je to příležitost, jak si protrénovat angličtinu, tak teď pod jménem, které si ani nepamatuji, a má malé začáteční písmeno, budeme posílat pohledy napříč světem :D :D

6 Pio Pio | E-mail | Web | 24. září 2013 v 11:41 | Reagovat

Taky se o tom dozvýdám až teď. Docela mě to nadchlo, asi to taky zkusím :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.