Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Knihy přečtené za prosinec

6. ledna 2014 v 11:30 | Kelly |  Koutek čtenářův
Ještě chystám nějaké knižní shrnutí roku 2013 celkově, ale uvědomila jsem si, že bych málem zapomněla na svůj téměř pravidelný měsíční článek o přečtených knihách. A to bych nerada, když už se mi zatím docela daří to nějak pravidelně sumírovat, ačkoliv s tím počtem to občas nebylo zrovna nejlepší. Ale v prosinci jsem se opět vyšvihla na větší počet, celkově tedy pět.Leviatan - Scott Westerfeld

Kdykoliv jsem někde četla, že je nějaká kniha young adult, okamžitě jsem se tomu ze zásady vyhnula, protože těch několik kousků, které jsem měla předtím tu "čest" číst, mě nepřesvědčilo o tom, že by to byl žánr hodný povšimnutí. Možná trochu předsudky, ale kdo je nemáme, že?
Leviatan se mi už dříve líbil díky své obálce, ale anotace mě zase až tak extra nezaujala, takže jsem na to v podstatě i zapomněla. Před nedávnem byl -opět- výprodej na bux.cz a tak jsem si řekla proč ne. Graficky je ta kniha opravdu na špici - obálka i ilustrace jsou opravdu nádherné a to vždycky tak nějak do toho čtení povzbudí více. A jo, nakonec se mi to líbilo. Dost. Téma geneticky upravených zvířat proti industriálním strojům se čte více než dobře, navíc období první světové války mám docela ráda. Alek i Deryn jsou oba dva kupodivu docela sympatičtí a ráda jsem s napětím sledovala, jak se vyvine jejich příběh. Už jsem zvědavá na další díly! (Ale přečtu si ho až v březnu, abych ho mohla zároveň uvést v jedné z knižních výzev :D.)Předchozí díl byl v podstatě jedinou knihou, kterou jsem přečetla v listopadu. Psala jsem o tom tady a ještě než nějak okomentuji, jak se mi líbilo tohle, neodpustím si jednu poznámku. Když vidíte, že někdo má přečtený pouze první díl, laskavě se zdržte komentáře o tom, kdo je nebo už není v těch dílech dalších. Tomu se pěkně prosím říká spoilery a ty nikdo rád nemá. (Dřív jsem je taky psala bez rozmyslu, já vím, ale teď už se v tom snažím kontrolovat.)
Restaurant na konci vesmíru se mi líbil o ždibíček méně než Stopařův průvodce Galaxií, ale je to takový minikousek, že skoro ani nemá cenu se o tom zmiňovat, nebo to nějak brát do úvahy. Zkrátka to, co jsem psala předtím, platí i u tohohle, a tak se nebudu opakovat.Koralina - Neil Gaiman

To jsem takhle jednou šla do knihovny... I když jsem se zařekla, že dokud nebudu mít přečtenou alespoň polovinu nepřečtených knih doma, tak tam ani nepáchnu. Ha ha. Půjčila jsem si Koralinu plus navrch další tři knížky. Zkrátka nemůžete odejít z knihovny s prázdnou!
Anyway, Koralina... Že je Gaiman génius, o tom jsem přesvědčená už od Nikdykde (a to byla teprve moje první knížka od něj). Stejně jsem však na jednu stranu nečekala, že relativně krátká knížečka "pro děti" mě tak dostane. Jednoduše psaný, přesto však originální a kouzelný - a trochu strašidelný - příběh o světě za zamčenými dveřmi, od kterého se prostě nemůžete odtrhnout ani za nic. Mě to zkrátka vůbec nezklamalo, právě naopak.


Harry Potter a Ohnivý pohár - J. K. Rowlingová

Původně jsem se tu k HP nechtěla moc vyjadřovat, protože prostě to je Harry Potter a k tomu já nikdy nevím co napsat. Ale dejme tomu... Na rozdíl od filmových verzí jsem v těch knižních nikdy moc neuměla rozlišit, který díl je můj nejoblíbenější. Protože já nevím, prostě to je od jedné spisovatelky, je to jeden souvislý příběh. To jsou samozřejmě filmy také, ale tam už taky záleží na technickém zpracování - herci, režiséři, vizuální podoba atd. A tak zatímco filmový Ohnivý pohár jakože na první příčky rozhodně nestavím, u knih to pořadí rozlišené nemám. Ohnivý pohár byl dlouhou dobu jedinou knihou z HP série, co jsem měla doma (ALE UŽ JE MÁM VŠECHNY KOMPLET!) a tak ho mám načtený asi nejvíckrát. A pořád se mi líbí stejně. Mistrovství světa ve famfrpálu, Pošuk Moody (Draco jako fretka!), Turnaj tří kouzelníků a závěrečné vyústění na hřbitově. Prostě to je Harry Potter, co víc říct :D


Finální říše - Brandon Sanderson

Už od doby, kdy jsem si přečetla Sandersonovu Elantris a byla jí naprosto, ale naprosto uchvácená, jsem toužila přečíst si nějaké jeho další dílo a k tomu jsem se nakonec dostala po oné výše zmíněné návštěvě knihovny. A stalo se mi to samé co s Elantris. Naprosto perfektní příběh, kterým jsem byla uchvácena již od první strany. Kostra příběhu možná jednoduchá, to ale nemění nic na tom, že veškerá omáčka okolo je vymyšlena opravdu výborně. Allomancie či feruchemie jsou obě dvě strašně zajímavé schopnosti a na konci knihy jsem ocenila takový menší přehled kovů používaných právě v allomancii. Vin byla ohromně sympatická, možná měla schopnosti, které ji nad ostatní povyšovaly, ale i tak ze sebe nedělala nikoho dokonalého, naopak. To se jen tak často nevidí. Celkově byla kniha plná napětí a zvratů, které byly chvílemi opravdu nečekané.
 


Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 6. ledna 2014 v 12:14 | Reagovat

Koralínu jsem četla (mimochodem, rozhodně doporučuju Dobrá znamení nebo Americké bohy ;), Restaurant na konci vesmíru jsem četla, Ohnivý pohár jsem taky četla. Jen ten Leviathan už mám v angličtině rozečtený asi dva roky a furt se k tomu nějak nemůžu dostat :'D

2 Lauralex Lauralex | Web | 6. ledna 2014 v 13:24 | Reagovat

Znám jen Harryho, nikdy mě teda moc nebral, ale tenhle díl jsem zrovna četla, ještě na základce ve školní knihovně. :D

3 Kačí* Kačí* | E-mail | Web | 6. ledna 2014 v 16:15 | Reagovat

Zpozorněla jsem u "geneticky upravených zvířat", rozklikla si odkaz na databázi, kde jsem si přečetla ještě něco o příšerkách, a házím Leviatana do záložek - ačkoliv mám k young adult taky docela zdráhavý přístup, miluju cokoliv takového :D takže snad se k tomu někdy dostanu a bude se mi to líbit, tedy díky za "doporučení" :D :)..

4 Lowri Lowri | Web | 6. ledna 2014 v 19:24 | Reagovat

Koralínu jakožto film mám hrozně ráda, a strašně moc si ji chci přečíst, jenže prostě není nikde k sehnání. Že je Gaiman génius, s tím musím souhlasit :-)

5 Kara-chan Kara-chan | Web | 8. ledna 2014 v 20:57 | Reagovat

Koralínu i Leviathan si chci přečíst už hodně dlouho, ale nějak se k tomu pořád nemůžu dokopat, nebo nemám peníze, nebo nevím, co dřív koupit. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.