Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Dutý drahokam | Duhové čtení | zelená

20. února 2014 v 11:12 | Kelly |  Knižní výzvy

Dutý drahokam

Série: Traviči ze země Caux
Autor: Susannah Appelbaum
Překlad: Barbora Lyčková
Ilustrace: Tereza Valášková
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2012
Počet stran: 376


• Stručný obsah.
Země Caux bývala idylická krajina, kde vládl dobrý král Měděnec a kde byly rostliny využívány pouze k léčitelským účelům. Leč nic dobrého nikdy nepřetrvá věčně, a když byla jednoho dne otrávena králova dcera, země začala upadat a místo léčitelů se začali objevovat traviči a jejich oběti. Je na mladé Břečťance Manxové, aby zachránila nejen svého strýčka - posledního apoteopata v zemi - ale v podstatě i celé království.

1) Jak jste se ke knize dostali? Proč jste si ji vybrali?
To jsme jednou s Hanyuu bloudily v Levných knihách... Líbila se mi obálka, obsah mě zprvu sice tolik nezaujal, ale nakonec jsem si řekla "stojí to 29,- Kč, tak proč ne". K samotnému přečtení jsem si ji pak vybrala proto, že to byla knížka, kterou jsem měla hned po ruce, když jsem se rozhodovala, co začít číst dál.

2) Vypište první větu z knihy.
Dá se jen těžko uvěřit tomu, že Břečťanka Manxová celou tu dobu, co pro ni měl pan Klejotok ochutnávat, přežila.

3) Oblíbená a neoblíbená postava.
Z postav jsem měla ráda Jeřába Truaxe, Břečťančina pomocníka a kamaráda. V mnohém mi připomínal Nevilla Longbottoma, taky to byl trochu ťunťa, ale jinak dobrý a milý člověk, který rád pomůže. Z těch neoblíbených bych mohla jmenovat Šťavela Klejotoka, takzvaného Břečťančina opatrovníka. Protivný, hnusný dědek, který škodí, kde může, pokud to jemu samotnému nepřináší nějaký užitek.

4) Chtěli byste v příběhu žít? Proč ano/proč ne?
Na jednu strano, protože věřím, že země Caux musí být vážně kouzelná, zvlášt v době svého rozkvětu, kdy bylo všechno v pořádku a žádné nepravosti se neděly. Ale nejsem si jistá, že bych přežila za oné travičské doby, mě by určitě hned někdo otrávil :D

5) Vypište oblíbený citát či úryvek.
Břečťanka se už nedokázala udržet. Neměla tušení, kam vlak míří (jediné, co věděla, bylo, že pojedou vzhůru), ale stačilo jí, že opouštějí Lehkost. Nemohly ji zastavit ani dlaždice, které s rachotem padaly přímo před ni na zem, ani nebezpečně široké proudy vody, která jim tryskala v patách. Břečťanka totiž věděla to, co vám může potvrdit každý; že pořádně cestovat se dá jen jedním způsobem. A to vlakem - je to prostě ten nejlepší způsob, jakým se dá vidět všechno a cokoliv.
(str. 226)

6) Plyne z knihy nějaké morální poučení? Popřípadě jaké?
Když se ocitnete v zemi travičů, nevěřte žádnému jídlu a vždy u sebe mějte ochutnávače. A někdy není všechno takové, jak se zdá, a i když vám připadá, že nějaký člověk je zlý a stará se jen o svůj prospěch, nemusí to tak vždycky být.

7) Co byste na příběhu či jednotlivých postavách změnili?
Já bych změnila akorát překlad jednoho slova. Zase tam byl použit havran místo krkavce!

8) Jakými slovy byste knihu doporučili někomu dalšímu? (V jedné až pěti větách.)
Dutý drahokam je milé, kouzelné počtení, které se určitě bude líbit i starším čtenářům, kteří si potrpí na pohádky. Mně samotné sice trochu trvalo se ze začátku začíst, ale pak už se to četlo jedna báseň. Jen pozor, měla by to být trilogie, ale české vydání dalších dvou dílů se zřejmě konat nebude, zatím to v plánu není.

9) Jak knihu hodnotíte? (Procentuálně nebo hvězdičkově.)

Zase zůstávám na čtyřech hvězdičkách z pěti. Příběh se mi líbil, to bezpochyby, ale jak jsem zmínila u Úžasného Maurice, stoprocentně chci hodnotit jen ty knihy, které mě naprosto dostaly a vím, že ve mně zůstanou fakt dlouho.
 


Komentáře

1 Lowri Lowri | Web | 20. února 2014 v 12:09 | Reagovat

Já takové štěstí na knížky z Levných knih nemám. Pokud sáhnu po něčem jen tak že se mi líbí nebo mi podle obsahu připadá celkem zajímavá, je to vždycky hrozná kravina :D

2 Taure Taure | Web | 21. února 2014 v 15:07 | Reagovat

Taky jsem neodolala a tuhle knížku si koupila :-). Je to zajímavý nápad na knihu,viď? :-)

3 Kariol Kariol | E-mail | Web | 23. února 2014 v 11:11 | Reagovat

Na tuhle knížku jsem nedávno četla recenzi u jedné blogerky a stejně jako ty ji hodnotí jako pěknou, i když ne nezapomenutelnou. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.