Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Historické filmy/seriály a jejich (ne)přesnost

7. října 2014 v 22:37 | Kelly |  Na téma

Jsem poměrně velikým milovníkem historie, v dětství mezi mé nejoblíbenější knížky patřila Malá encyklopedie dějin a další podobné knihy. A přesto, že bývám docela háklivá na nepřesnosti a scestné hlášky, i tak si dokážu užít historické filmy či seriály, ve kterých se občas páni tvůrci docela utnou. A proč?


Protože sakra vím, že to není dokument, který mapuje přesné historické události!

Jednou za čas si - docela sebevražedně, protože se u toho beztak akorát jenom rozčílím - projíždím komentáře u filmů a seriálů na čsfd. Nevím, proč to dělám, snad abych s poslední zoufalou nadějí zjistila, že se ti lidi vzpamatovali a předtím, než odešlou ten komentář, tak zapnou mozek. Bez výsledku. Zatímco idiotskými poznámkami se to tam jenom hemží, inteligentních komentářů tam je jako šafránu. (A úplně nejlepší jsou ty komentáře u dětských filmů a večerníčků. "Je to hrozně pitomý, nemá to žádný obsah a nic mi to nedalo." No, tak se na to nekoukej, ty pětadvacetiletej blbečku, je to hlavně pro děcka.)

Ale zpátky k těm historickým věcem. Jednou jsem na té databázi narazila na komentář ve smyslu, že je ten příběh úplně mimo, že takhle to rozhodně nebylo, ale hlavně že tam mají mladého a hezkého herce, aby bylo na co koukat. Bylo to právě u těch Da Vinci's Demons (myslím). Lidi by si měli uvědomit, že ten seriál je koncipovaný tak, aby zaujal co nejvíc lidí, protože o prachy jde přece až v první řadě. Ale neznamená, že když tvůrci spoléhají na výdělek, hned ten film/seriál musí být nutně špatný. A to i tehdy, když si poměrně zahrává s nějakými fakty.

Předně chci říct, že kdyby se jednalo o nějakou opravdu neprominutelnou změnu, jako že třeba Odyseus v Tróje umře, Karel IV. vyvolá nějakou válku, při které vymřou tři čtvrtiny Evropy, Napoleon bude každý den tančit a rozhazovat po ulicích okvětní kvítky lilií a podobně, je jasné, že to je fakt úplně mimo. Ale když se jedná o menší detaily, kterých si normální člověk nemá šanci všimnout, protože prostě nejsou tak zajímavé, aby si k němu tu cestu našly, myslím, že to klidně odpustitelné je. (Vážně, kolikrát jsem půlku věcí, co v těch komentářích zmiňovali, snad ani nevěděla, ti lidi jsou někdy fakt nechutní hnidopichové.)

Když někdo chce důvěryhodné podívání plné faktů, ať se prosím podívá na nějaký dokument. Tohle pindání je prostě o ničem. Ta filmová tvorba holt taková je, vždycky si vezme pouze to nejzajímavější, které nějakým způsobem do toho díla adaptuje a zbytek domyslí tak, aby to pro toho diváka bylo přitažlivé.

Skončila bych to asi takhle - lidem, kteří se o to nikdy nezajímali, je úplně jedno, že se něco stalo trochu jinak, protože jim jde hlavně o to, aby tam byla akce a romantika a nějaké to tajemno, prostě hezký pokoukání. A stejně tak existují i lidé, kteří se o tu historii zajímají anebo nezajímají, ale natolik je to téma zaujalo, že si o tom půjdou zjišťovat skutečná fakta, a stejně se jim to líbilo. A když je někdo tak úzkoprsý, že umí jenom kritizovat, ať se na to nedívá, když ho to - v případě seriálů - po několika dílech nedokázalo zaujmout a musí vůči tomu mít odsuzující kecy. Já neříkám, dá se natočit i něco, co se těch faktů bude držet a stejně to bude dobrý, ale toho moc není a ti tvůrci si holt chtějí zaručit úspěch. A jak jsem napsala výše, když nejde o kolosální trapas, vždycky se s tím dá nějak vyrovnat.

Já konkrétně to beru jako zfilmované knihy - vždycky tam je něco jinak a zkrátka jsem se naučila to brát (většinou, filmového HP4 pořád považuji za zklamání) jako dvě samostatná díla.

 


Komentáře

1 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 8. října 2014 v 14:20 | Reagovat

Tohleto pindání mi taky děsně vadí, všeobecně jak se všichni snaží ve všem najít jen to špatné. Kritika neznamená že to zepsuju ale že vyrovnaně napíšu co je špatné a co je dobré.
Nevím, občas mi nad některými komentáři hlava stojí (fakt že někdo dokáže zajímavý seriál poplivat jen kvůli tomu, že v něm ženy nenosí zas až tak adekvátní účesy k době je vážně šílené). Historii mám taky ráda, nicméně nejsem v ní zase až tak zběhlá abych věděla každý titěrný detail a spoustu historických filmů (seriálů) mám ráda a abych pravdu řekla, ty chybné detaily tam většinou nevidím protože jsou strašně malé. Hlavní je že se dokážu bavit.

2 Anet Anet | 10. října 2014 v 11:00 | Reagovat

Souhlasím s Denisou. Hlavní přeci je, aby se divák u seriálu bavil. Historii si můžeme zopakovat při dějepisu nebo si půjčit odbornou knihu.
A pokud jsou pro něj ty chyby tak drastické a nepřekonatelné, tak proč na to kouká?

3 Lyra Lyra | E-mail | Web | 11. října 2014 v 12:22 | Reagovat

Vesměs s tebou souhlasím, někteří lidé to vážně přehánějí a opravdu si neuvědomují, že historické seriály a filmy nerovná se dokumenty. Občas se ale stane, že se nějaký seriál nebo film prezentuje jako historicky věrný, takže si ho divák celý natěšený pustí a potom zjistí, že je tam jeden dějinný kiks za druhým. Takže historické nepřesnosti klidně ano, ale ne v tom případě, pokud se dané dílo prezentuje jako seriózní. A ano, vím, že o tomto tento článek není, jen mě tato myšlenka při jeho čtení napadla a cítila jsem nutnost ji zformulovat, promiň. :-)

4 Kelly Kelly | E-mail | Web | 11. října 2014 v 12:37 | Reagovat

[3]: Ano, to je taky věc, v tom případě to rozhořčení chápu, ale stejně si myslím, že jakmile to dílo fakt není prezentované jako čistý dokument (čili něco, co se prostě nedostane do regulérního vysílání/do kin a většinou okupuje jen ty vedlejší televizní stanice, které se tím zabývají), lidé by zkrátka měli počítat s tím, že se to přesných faktů držet nebude a naopak to bude přizpůsobené tak, aby se to líbilo. Ale chápu, co jsi chtěla říct a s tím určitě souhlasím. :)

5 Hanyuu Hanyuu | Web | 14. října 2014 v 21:17 | Reagovat

"Předně chci říct, že kdyby se jednalo o nějakou opravdu neprominutelnou změnu, jako že třeba Odyseus v Tróje umře, Karel IV. vyvolá nějakou válku, při které vymřou tři čtvrtiny Evropy, Napoleon bude každý den tančit a rozhazovat po ulicích okvětní kvítky lilií a podobně, je jasné, že to je fakt úplně mimo."  - A já si myslím, že zrovna na něčem takovém by mohla vzniknout parádní kravina (komedie samozřejmě! :D), která, podaná správným způsobem, mohla by být naprosto perfektní a vtipná. Ačkoli by právě na zmíněné databázi nejspíš měla  hodně odpadů. Stejně si ale nemůžu pomoct a podobně laděné, bohužel prý odpadní komedie, mi někdy přijdou k chuti. :D

Ono je to o přístupu. A jestli nemá člověk roupama co dělat a jediné jeho potěšení je sezení u csfd a rozpitvávání toho, co se mu kde nelíbilo, tak je to pak těžký. Dokud to není dokumentární, ať si Napoleon klidně rozhazuje kvítka po ulicích. K získání informací jsou dokumenty, filmy a seriály, co za ně označeny nejsou, mají být pro zábavu, ne pro doplnění vědomostí o historii.

6 Yuna Yuna | Web | 30. října 2014 v 15:14 | Reagovat

na čsfd se nevyplácí ani řídit podle % recenzí, ani si číst komentáře, přesně jak jsi konstatovala, akorát to člověka naštve :"D K samotnému tématu článku - welp, já se zase přizná, že znalec historie moc nejsem, takže mi většina historických faktů prostě proklouzne mezi prsty a nevšímám si toho. Ale i kdybych měla nějaký větší přehled o historii, nejsem jeden z těch hnidopichů, co by se o to staral :D
Toleruju spoustu Moffatových výmyslů v DW, třeba to, že si v pohodě pozměnili obraz a domalovali do okénka kostelu příšerku, která tam ani nikdy nebyla a připsali for Amy na vázu se slunečnicemi \o/ protože to tam prostě patří, je to součást seriálu a taky si někdo nestěžuje, takže tečka :D

7 Šárka Šárka | Web | 9. listopadu 2014 v 9:22 | Reagovat

Člověk toho hodně dokáže překousnout a strávit, aby si mohl vychutnat film nebo knihu, ale co mi vadí, je Dan Brown. Nejen, že ten už překrucuje historii až moc, ale hlavně lidé jeho překrucování historie berou jako fakt a bojím se dne, kdy se v učebnici dějepisu nebo výtvarného umění objeví, že na Davinciho Poslední večeři sedí Máří Magdalena...Takže občas něco sem tam přibarvit? Klidně. Ale setsakra s mírou! :)

8 Em Age Em Age | Web | 10. listopadu 2014 v 11:19 | Reagovat

Naprosto úžasný článek!
Souhlasím s tebou od A do ZET. Já už se ani na fóra jako ČSFD nedívám, to je na zbláznění. Přesně jak píšeš, jsou tam samí hnidopiši! Rádoby kritici, co si myslí, že sežrali veškerou moudrost světa a napíšou ten nejvíc inteligentní komentář. Trapní pozéři.
Da Vinci's Demons, viděla jsem dva díly ještě tehdy, co fungovaly seriály kinotip. :D Už je to docela nějaký ten pátek. :D Ale pamatuju si, že se mi to líbilo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.