Provoz sugarcoat byl k 12. 8. 2017 oficiálně ukončen.
Sbohem a díky za ryby.

Knižní bilancování 2014

25. ledna 2015 v 21:25 | Kelly |  Koutek čtenářův
V dřívějších knižních článcích jsem psala, že rok 2014 byl tak trochu na nic. Bylo tam víc čtecích pauz, méně knih a tak. Ale nakupovat jsem nepřestávala... Když se na to podívám celkově a porovnám to s předloňským rokem, ve skutečnosti to asi zase tak špatné nebylo, počet se sice skutečně o něco zmenšil, ale nijak hrozně. Předsevzetí, že letos těch knížek přečtu víc, si radši ale nedávám, páč bych to nejspíš nedodržela.


Celkem přečtených knih: 43

Nakonec jsem do toho nepočítala prakticky žádné re-readingy. Pokud neberu první dva nebo tři díly Letopisů Narnie, které jsem četla před hodně dávnou dobou a nějak moc jsem si je ani už nepamatovala a hlavně to bylo i na počítači, takže vůbec. S re-readingy by to tedy bylo asi trochu vyšší číslo, možná by se to vyškrábalo i na ten počet z roku 2013, každopádně i tak si myslím, že to není úplně marné a vlastně jsem na tom ještě dobře. A také v tom nejsou započítané dva díly Oprásků, které jsem sice zmiňovala v měsíčním shrnutí, ale bylo mi nějak proti srsti zahrnout je i sem.

Počet nových knih v knihovně: 71

To jsem trochu... přešvihla, asi. Opět do toho nepočítám Opráski, ale počítám do toho jednu vyhranou knihu a jednu darovanou. A to se mi ještě kamarádka omlouvala, že mi dala zase knihu. Haha. Vážně, lidi, pokud si nebudete vědět rady s dárkem pro mě, nějaká kniha to vždycky jistí. Na databázi knih mám seznam, který sice bývá aktualizovaný jen sporadicky (co se týče přidávání; pokud nějakou knihu z toho seznamu obdržím, tak ji odebírám hned), takže nemusíte tápat v temnotě. :D Anyway, z toho počtu jsem přečetla 31 knih, pokud do toho počítám i ty, co jsem četla třeba v minulosti a teď si je pouze dopořídila.


Stránkové zhodnocení

Počet stran celkem: 15 181

Kniha s nejméně stránkami: Muž, který sázel stromy - 52

Kniha s nejvíce stránkami: Strach moudrého muže - 1000

Průměrný počet stran na knihu: 353

(Přijde jenom mně vtipné, že obě výše zmíněné knihy mají ve svém názvu slovo "muž"?) S menším počtem knih logicky klesl i počet přečtených stránek, což bylo i z toho důvodu, že na rozdíl od roku 2013 jsem tentokrát nepřečetla tolik knih, které by měly více jak pět set stránek. Vlastně jich bylo celkem jen sedm. Je to celkem bída, ale zase co se dá dělat. 353 stránek považuji spíše za svůj podprůměr, ale v očích většiny normální populace (u mě je průměr totiž 500-600 stránek...) to asi jde.


Čas na jednotlivosti

Kniha, co mě zklamala: Vraní dívka (Erik Axl Sund)

Ohledně téhle knihy mám pořád trochu smíšené pocity. Nejde ani tak o příběh, ale o to, jak je tahle kniha prezentovaná a jak se to s ní ve skutečnosti má. Vraní dívka nám je podávána jako bestseller, jako kniha pouze pro silné povahy, kniha, která zasáhla celý svět. Dovedu si představit, že to poslední se stalo díky tomu, že se tam přemílá tabuizované téma - mučení dětí, kterého tam ale upřímně taky tolik není. To je jak s nahými scénami v seriálu Game of Thrones. Zas tak moc často tam taky ty partie vidět nejsou, věřte mi. Ale zpátky k Vraní dívce. Násilí v knihách mi zase tolik problémy nedělá, i když se za úplně silnou povahu nepovažuji a tady jsem prostě nedokázala pochopit, proč je tam to upozornění, protože když to vezmu kolem a kolem, vysloveně žádná přímá akce tam nebyla. Což samozřejmě není jediný důvod, proč mě ta kniha nedostala. První půlka mě vysloveně nebavila, ačkoliv nějaké světlé chvilky se tam našly, ale jinak jsem se do toho začít nedokázala, bylo to takové zmatené a vůbec. V druhé polovině nastalo zlepšení, četlo se to snáze, ale pořád tomu něco chybělo. Nicméně podle komentářů na databázi v tom nejsem sama, což mě docela uklidňuje.

Knihy, co mě vážně dostaly: Knihovna v noci (Alberto Manguel), Letopisy Narnie (C. S. Lewis), Vyjednavač (Brandon Sanderson; od něj bych sem mohla napsat i pokračování Mistborna, jehož první díl jsem tu zmínila loni), Kronika Královraha (Patrick Rothfuss), Věk zázraků (Karen Thompson Walker), Duna (Frank Herbert)

Tentokrát už jsem se ani nesnažila o to, abych vybrala jednu jedinou top knihu z roku 2014. Nejde to a já už jsem to prostě vzdala, protože stejně bych zase skončila u toho, že bych napsala těch knih víc a akorát hořekovala nad tím, že nejsem schopná vybrat tu jednu jedinou. Navíc se budu opakovat z minulého roku, ale jsem ten typ člověka, který se pro knížku snadno nadchne, pokud je i jen trošku dobře napsaná a zajímavá příběhem. Není to tak vždycky, to je jasná věc, ale někdy mám to štěstí. Možná by sem patřilo ještě několik dalších knih, ale zase nic se nemá přehánět.


Víc se mi k loňskému roku už dodávat nechce, kdo chce vědět, co dalšího jsem přečetla, jsou mu k dispozici měsíční články v této rubrice nebo seznam přečtených knih na mém profilu na databázi knih. Toť vše, adios a já jdu koukat na Constantina.
 


Komentáře

1 sarushef sarushef | Web | 25. ledna 2015 v 22:13 | Reagovat

Dobry čísla. Jen bych asi sama nedokazala vrazet do knizek tolik oenez. Knihovna to jisti.

2 Em Age Em Age | Web | 26. ledna 2015 v 7:51 | Reagovat

Co se týče čísel, upřímně mě nezajímá, kolik stran jsem za rok přečetla, nebo kolik knih jsem za rok přečetla. :D Čtu pro radost a ne pro to, abych měla na konci roku co nejvyšší číslo. :D Knihy si taky moc nekupuju, protože jsem si dosud sama nevydělávala... až teď od ledna chodím do práce, takže snad si nějakou knížečku z výplaty také dopřeju!! :3
Jinak jsi mě trochu (trochu víc) odradila od Vraní dívky, kterou mám už celkem dlouho na wishlistu... :D Najednou se mi do ní nechce a asi bych za ní peníze nevyhodila. Maximálně bych si ji půjčila v knihovně, kdybych jí chtěla dát šanci. :D

Mě za tento rok nejvíce dostal čtvrtý a pátý díl Dextera od mého nejoblíbenějšího spisovatele Jeffa Lindsayho (nejvíc asi Delikátní Dexter), u kterého jsem musela sedět, dokud jsem nedočetla. Ten břitký a drastický humor je prostě numero uno. :)

Určitě mě zaujal i Černobílý svět, na který mám na svém blogu dokonce recenzi... :)

Muž, který sázel stromy, jsem četla kdysi před třemi lety na cestě do školy. :D Je to opravdu krátká knížečka, ale s hlubokou myšlenkou. Právem se to řadí k nejoblíbenějším knihám mnoha lidí. :)

V tomto roce bych si 100 % chtěla přečíst knihu Half Bad. :) Zatím jsem přečetla knihu Barva mléka, kterou bych hodnotila tak na 110 % právě díky tomu realistickému podtónu v ní... doporučuji. :) Četla jsi? ^^

3 Kelly Kelly | E-mail | Web | 26. ledna 2015 v 10:24 | Reagovat

[2]: Tak já to samozřejmě také nečtu proto, abych měla nakonec nejvyšší čísla, ale myslím, že není špatné si to na konci takhle zhodnotit. :) Během roku to jinak vážně neřeším. :)

S tou Vraní dívkou vážně nevím... opravdu mám ohledně toho takové smíšené pocity, protože psychologická stránka zase byla napsána celkem dobře, ale jinak prostě... zklamalo mě to, no. Zkus to v té knihovně a uvidíš, buď si to pořídíš nebo ne.

Barvu mléka jsem nečetla, ale narazila jsem na ni už předtím a docela mě zaujala, tak uvidím, třeba se k tomu dostanu. :) Díky za tip.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin

Navštěvuji:
(zbytek na bloglovinu)

Zdroje:

Ilustrační obrázky a animace jsou použity z tumblru (není-li řečeno jinak), nic nevydávám za své. Někdy je možné se obrázkem prokliknout na stránku, kde byla daná věc nalezena, ale někdy to je holt nemožné (dlouhodobě uloženo v počítači, ale snažím se doplňovat), avšak rozhodně to neznamená, že si něco přivlastňuji.